K dermatologii jsem se dostala náhodou, vzpomíná první česká profesorka Hercogová
Byla ochotná dělat doktorku na vesnici, nakonec ale zůstala v Praze a stala se výraznou kožní lékařkou. „Dnes je lékařů málo,“ říká v Blízkých setkáních Jana Hercogová.
„Mohla bych říci, že jsem předčasně zestárla, protože na to, aby se člověk stal přednostou se čekalo tak do 60 většinou. Ale taková už byla krátce po revoluci doba,“ říká dermatoložka, která se už v 36 letech stala přednostkou oddělení a poté hned první profesorkou ve svém oboru. Má za sebou také stáže ve Filadelfii nebo Vídni.
Roman Šmucler o českém zdravotnictví: Politici se o lidi postarají. Tak, že dřív umřou
Prezident České stomatologické komory se v Blízkých setkáních obul do českého zdravotnictví. Považuje ho za katastrofu.
Doktorkou přitom sama být nejprve nechtěla, místo toho si přála studovat matematicko-fyzikální fakultu. Až poté se rozhodla pro medicínu. A to i přesto, že pochází z lékařské rodiny. „Měla jsem to jako odstrašující případ. Viděla jsem, jak rodiče jezdí na noční služby. Maminka byla pediatr, táta internista. Nakonec byli oba rádi, ale jejich plán nebyl, abych pracovala jako oni.“
Jak se studenti dnes připravují na zkoušky? Jaké byly její zahraniční stáže? A proč má v oblibě velké prsteny?
Související
-
Keto dieta a raw stravování. Doporučil by je gastroenterolog Pavel Kohout?
Podle odborníka jíme příliš výživná jídla, která na druhou stranu neobsahují to, co by zdravá strava mít měla, tedy vlákninu a bakterie.
-
Největší nepřítel cestovatele je podcenění situace, varuje odborník na cestovní medicínu
Navštívil už více než sto zemí a každý rok si připíše v průměru čtyři nové. Rastislav Maďar ovšem necestuje jenom kvůli sobě, ale jako lékař pomáhá všude, kde je potřeba.
-
V 99,9 procentech poznáme, když pacient simuluje, říká psychiatr Jiří Raboch
Duševních chorob přibývá. Klesá i věk, kdy člověk situaci nezvládá, a vyhledá odbornou pomoc. Existuje z bludného kruhu cesta?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.