Jsme první generace, která se s drogami setkává v opravdu mladém věku, myslí si herec Adam Mišík
„Domnívat se dnes, že se mladý člověk s drogami nesetká, je nereálné. Drogy tady jsou od 90. let,“ dělí se o své názory herec a hudebník v Blízkých setkáních. Co znamená slangový výraz Banger? Jak byl film přijatý v Koreji, odkud se herec právě vrátil? Má nějakou zajímavou historku z natáčení? Co chce svět od mladých lidí? Můžou být drogy pro někoho únikem? Odkud přichází pocit prázdnoty?
„My jsme první generace, která se s nimi setkává v opravdu mladém věku. Film o tom mluví v syrové podobě, a proto si myslím, že je důležitý. Když si s nimi člověk začne zahrávat, následky můžou být fatální. Viděl jsem to i ve svém okolí a znal lidi, kteří dnes nejsou naživu,“ vypráví Adam Mišík.
Ve filmu Banger je rap osou, kolem které se točí příběh mladého drogového dealera. „Rap je dnes u mladých lidí dominantní hudební žánr. Spojuje generaci v mnoha rovinách,“ myslí si hudebník a herec.
Film se točil na mobil, což kladlo jiné nároky na herce. „Je to minimalistické hraní, které současně dodává na uvěřitelnosti. Já to mám rád. Chci, aby energie postavy byla jasně zakořeněná. Fakt, že je to točené v blízkých záběrech, dodává snímku atmosféru,“ uzavírá Adam Mišík.
Související
-
Drogy v Čechách... a příběh jejich zneužívání. Dokuseriál od tvůrců Historie českého zločinu
Droga jako zbraň i jako prostředek snadno dosažitelné radosti. Od první republiky až po dnešek. Připravila Bronislava Janečková za odborné spolupráce Miloše Vaněčka.
-
Lhář na drogách. Ani dopadení bestiálního vraha někdy neznamená konec případu
V roce 2018 v Plzni našli zdevastované tělo muže. Dopadením jeho vraha plzeňskou kriminálkou ale nic neskončilo. Muž prohlásil, že je nemocný a za své činy nezodpovídá.
-
Drogy jsem dostávala za odměnu, vtipkuje vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová
Chtěla být učitelkou, ale pak se vrhla na práva. Už na studiích ji zajímala drogová trestná činnost, prozradila Tereze Kostkové v Blízkých setkáních.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.