Jsem rád, že mé výrobky žijí vlastním životem, prohlašuje designér Maxim Velčovský
Design je vše, na co se díváme, říká Maxim Velčovský, který vede ateliér keramiky a porcelánu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze.
Prohlašuje o sobě, že je sběratel téměř všeho. „Začal jsem s lisovaným sklem. Pak jsem začal sbírat skládací metry, ovladače na televizory, busty nebo svaté sošky. Obcházel jsem vetešnictví a bazary. Nebylo by špatné napsat o nich knihu. Ale musel jsem si vybrat mezi sbírkou a mou ženou. Tak jsem většinu sbírky odstěhoval a mám ji uloženou na různých místech po celé zemi.“
Reklama je důležitá. Dělal ji Mucha i Dalí
Maxim Velčovský je uměleckým ředitelem firmy Lasvit, což je jedna z nejúspěšnějších světových firem v oblasti skleněných instalací. Dělala například osvětlení dubajského metra. „Zakládali jsme ji v době, kdy mělo sklářství problémy. Snažíme se rozvíjet spolupráci s lokálními dílnami. Sídlo firmy jsme postavili v Novém Boru a jsem rád, že české sklo žije.“
Je pro designéry důležitá reklama? „Dělal ji Alfons Mucha, Salvador Dalí. Taky Oliver Stone musel natočit pár reklam, než mohl dělat svoje filmy. Reklama je součástí našich životů,“ připouští Maxim Velčovský. On sám vyrábí limitované edice nebo prototypy. Známá je například miska ve tvaru republiky. „Jsem rád, že mé výrobky žijí vlastním životem a lidé posílají na instagram fotky. Dělal jsem třeba dětskou hlavu jako svícen a to si kupují lidé v Thajsku, Číně a Japonsku.“
Proč je pro některé lidi kluk z plakátu? Z jakého důvodu si chtěl koupit vetešnický krámek v Dlouhé?
Související
-
Maxim Velčovský: Designér, který rád provokuje
Jeho otec, malíř, vytvářel své obrazy přímo na kuchyňském stole a barvy míchal v talířích. I proto ho výtvarné umění lákalo od dětství. Umění nápodoby si otestoval ...
-
Expedice do světa moderního designu
Položili jste si někdy otázku, z čeho jsou a jak vypadají věci, které bereme denně do ruky?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.