„Jsem poslední, kdo tu drží prapor.“ Poslední rozhovor Milana Šimáčka
Ve věku 56 let zemřel Milan Šimáček, známý z filmů Tankový prapor nebo Černí baroni. Herec velké postavy a charakteristického chrapláku byl v rozhlase naposledy letos v lednu.
„Já nejdřív nevěděl, že chraplák, ten věčně mutující hlas, je sexy,“ přiznával Milan Šimáček ještě 18. ledna 2018 v pořadu Noční Mikrofórum na Dvojce. „Stejný hlas měli Jiří Schelinger nebo Louis Armstrong a já jsem poslední, kdo tu drží prapor.“ Právě pro jeho hlas si ho diváci pamatují z televize.
I když osudovými se mu staly role ve filmech Tankový prapor nebo Černí baroni, sám prý začal studovat ekonomii hlavně proto, aby se vyhnul vojně. Kromě ekonomie studoval i žurnalistiku nebo teologii. Byl mluvčím Arcidiecézní Charity Praha, kazatelem i lektorem chrámu sv. Víta.
Píšu, až se mi kouří od zápěstí
„Teď ale právě píšu, až se mi kouří od zápěstí,“ vtipkoval ve vysílání. „Píšu monografii Vítězslava Stoklasy, uměleckého kováře a sochaře. To je člověk, který inspiraci nachází v ženách a v andělech. A pak ty svoje křehký věci vytlouká neuvěřitelnou trpělivostí a silou z íček, kolejnic a traverz.“
„Druhá kniha, kterou dělám souběžně, je knižní rozhovor s Janem Hrabětou,“ svěřoval se moderátorovi Janu Werichu Petráškovi. „Kniha je jak dítě. Ta po tobě zůstává,“ vysvětloval svou vášeň. „Já nemám televizi. Ale dvě, někdy tři knihy týdně přečtu.“
Co bych si přál?
„Strašně bych si přál, aby lidi chodili na film Václava Marhoula Nabarvené ptáče, až ho dokončí. To je psychologické drama z druhé světové války,“ popisoval poslední film, ve kterém si zahrál. (Fotku z natáčení můžete vidět v záhlaví tohoto článku.) „Jsou tam velký hvězdy Stellan Skarsgård nebo Harvey Keitel, se kterým máme podobný hlas.“
„Jinak tam hraje jen pár českých herců, tak jsem rád, že mně Václav Marhoul dal důvěru. Je to film hodně netradiční. Myslím úplně mimo rámec týhle republiky. Bude velmi těžký, ale právě proto stojí za vidění.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.