Josephine Teyová: Skandál v Milfordu

20. říjen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Martin Myšička

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Matka s dcerou obviněny z únosu mladé dívky. Martin Myšička jako inspektor Grant v detektivce podle skutečné aféry z poloviny 18. století.

Kde strávila prázdniny patnáctiletá dívka s modrýma očima a nevinnou tvářičkou? Mají v jejím zmizení prsty dvě osamělé ženy žijící ve zchátralém domě nedaleko Milfordu?

Stará paní Sharpová s neprovdanou dcerou Marion se do Milfordu přistěhovaly nedávno a mezi starousedlíky nezapadly. Veřejné mínění se tedy snadno obrátí proti nim. Pravdu je třeba zjistit do soudního přelíčení, ve kterém může být v sázce víc než jen ztracená dobrá pověst.

Skandál z Milfordu (The Franchise Affair, 1948) Josephine Teyové byl inspirován skutečnou soudní aférou z poloviny 18. století. Román se ve Velké Británii těší velké oblibě a byl několikrát zfilmován.

O autorce

Obálka knihy Josephine Teyové Muž ve frontě (The Man in the Queue, 1929)

Josephine Teyová byl pseudonym úspěšné britské spisovatelky Elizabeth MacKintosh, kterou proslavily hlavně detektivní romány v nejlepší anglické tradici. Hlavním hrdinou je zpravidla inspektor Grant, kterého autorka čtenářům poprvé představila v ještě ne ryze detektivním románě Muž ve frontě (The Man in the Queue, 1929).

Zřejmě nejslavnější autorčina kniha s inspektorem Grantem je Vrah či oběť (The Daughter of Time, 1951), ve které detektiv z nemocničního lůžka řeší historickou vraždu dvou synovců neslavně proslulého shakespearovského padoucha Richarda III. V roce 1969 za ni Teyová získala Grand Prix de Littérature Policiere a v roce 1990 byla zařazena na seznam 100 nejlepších detektivních románů všech dob.

Účinkují: Martin Myšička, Lucie Černíková, Dana Černá, Růžena Merunková, Marek Holý, Jan Vondráček, Oldřich Vlach, Ivan Řezáč, Miriam Kantorková, Simona Postlerová, Jaroslava Pokorná, Lukáš Křišťan, Adam Ernest a Václav Knop.
Přeložila: Zora Wolfová
Dramatizace: Šárka Kosková
Hudba: Kryštof Marek
Dramaturgie: Renata Venclová
Režie: Dimitrij Dudík
Natočeno v roce 2016.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...