Josephine Teyová: Skandál v Milfordu
Matka s dcerou obviněny z únosu mladé dívky. Martin Myšička jako inspektor Grant v detektivce podle skutečné aféry z poloviny 18. století.
Kde strávila prázdniny patnáctiletá dívka s modrýma očima a nevinnou tvářičkou? Mají v jejím zmizení prsty dvě osamělé ženy žijící ve zchátralém domě nedaleko Milfordu?
Stará paní Sharpová s neprovdanou dcerou Marion se do Milfordu přistěhovaly nedávno a mezi starousedlíky nezapadly. Veřejné mínění se tedy snadno obrátí proti nim. Pravdu je třeba zjistit do soudního přelíčení, ve kterém může být v sázce víc než jen ztracená dobrá pověst.
Skandál z Milfordu (The Franchise Affair, 1948) Josephine Teyové byl inspirován skutečnou soudní aférou z poloviny 18. století. Román se ve Velké Británii těší velké oblibě a byl několikrát zfilmován.
O autorce
Josephine Teyová byl pseudonym úspěšné britské spisovatelky Elizabeth MacKintosh, kterou proslavily hlavně detektivní romány v nejlepší anglické tradici. Hlavním hrdinou je zpravidla inspektor Grant, kterého autorka čtenářům poprvé představila v ještě ne ryze detektivním románě Muž ve frontě (The Man in the Queue, 1929).
Zřejmě nejslavnější autorčina kniha s inspektorem Grantem je Vrah či oběť (The Daughter of Time, 1951), ve které detektiv z nemocničního lůžka řeší historickou vraždu dvou synovců neslavně proslulého shakespearovského padoucha Richarda III. V roce 1969 za ni Teyová získala Grand Prix de Littérature Policiere a v roce 1990 byla zařazena na seznam 100 nejlepších detektivních románů všech dob.
Účinkují: Martin Myšička, Lucie Černíková, Dana Černá, Růžena Merunková, Marek Holý, Jan Vondráček, Oldřich Vlach, Ivan Řezáč, Miriam Kantorková, Simona Postlerová, Jaroslava Pokorná, Lukáš Křišťan, Adam Ernest a Václav Knop.
Přeložila: Zora Wolfová
Dramatizace: Šárka Kosková
Hudba: Kryštof Marek
Dramaturgie: Renata Venclová
Režie: Dimitrij Dudík
Natočeno v roce 2016.
Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka