Josef Šlerka: Politici by se měli obklopovat i jinými lidmi než jen marketéry a ideology

Tomáš Garrigue Masaryk a Karel Čapek (1931)
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Tomáš Garrigue Masaryk a Karel Čapek (1931)

Uplynulo 130 let od narození Karla Čapka. Mediální analytik se zamýšlí nad tím, v čem jsou jeho sloupky, fejetony a eseje inspirativní pro současnou českou společnost.

„Jako spisovatel byl Karel Čapek poměrně tezovitý. Ale jeho sloupky, fejetony a filozofické texty jsou jedním z největších pokladů českého meziválečného myšlení,“ zamýšlí se v pořadu Jak to vidí... Josef Šlerka.

Mediální analytik připomíná Čapka jako pragmatika a relativistu, jehož zájem o americký pragmatismus se odrazil už v jeho diplomové práci. Fakt, že „lidé mohou vidět stejnou situaci různě“, zachytil Čapek ve svých románech, ale i textech o hodnotách.

Svět viděný očima druhého

„Říká v nich, že největší tragédií moderní doby je, že neuznáváme za životně důležité hodnoty, za které se bere někdo jiný. A tím, že je srážíme a zesměšňujeme, vlastně srážíme a zesměšňujeme toho člověka.“

Aplikováno na dnešní politiku: „Odmítáme akceptovat, že ten druhý má svoje osobní důvody, proč si myslí to, co si myslí. V jádru se snažíme říct že ten, kdo má jiné názory nebo hodnoty než my, je buď hloupý, nebo nemá pravdu. Naprosto odmítáme přemýšlet nad jeho situací, v jejímž rámci to, co prosazuje, považuje za dobré.“

Kdo kultivuje společnost?

Podle Šlerky v Česku na rozdíl od západních zemí chybí kultura diskuze. Navíc moderní komunikační technologie formují jiný způsob myšlení. Komunikace pomocí obrázků, gifů a ikon ke zvyšování argumentační úrovně nepřispívá.

„Ale také nadměrná konzumace televizního vysílání hlavně u starších lidí vede k tomu, že se jim zhoršuje slovní zásoba, schopnost vyjadřovat se, a navíc se i zplošťuje jejich svět,“ míní Šlerka.

Podceňujeme roli společenské diskuze

V Čapkově době existovala tradice setkávání Masaryka s tzv. pátečníky, tedy výraznými představiteli společenského života všech možných názorových proudů. Role intelektuálů ve společnosti se ale za posledních sto let podstatně změnila.

„Politici instinktivně cítí, že by se měli obklopovat i jinými lidmi, než jsou jen marketéři a ideologové. Ale nejsem si jist, nakolik mezi současnou českou intelektuální elitou panuje názor, že politika je svinstvo, se kterým se nebudeme špinit,“ uvažuje Šlerka.

„Intelektuálové také nevědí, co dělat s rolí intelektuála ve společnosti. Málo vstupují do veřejného prostoru a mají pocit, že by měli být undergroundem.“

Další témata rozhovoru: novoroční politické proslovy; výročí teroristického útoku na redakci týdeníku Charlie Hebdo; kontroverzní satirické vystoupení dětského souboru v německé TV; deep fake video.

Spustit audio

Související