Josef Fousek: Píseň Petra Spáleného Až mě andělé jsem dopisoval na jednotce intenzivní péče

27. červen 2020

Vydává knihy, hraje, cestuje a fotografuje. Ne každý ale ví, že někdejší moderátor Dvojky je taky autorem známé písně Až mě andělé. Napsal ji pro svojí ženu.

„Ta píseň vznikla v Tatranské Poliance. Měl jsem astma, bronchitidu a stýskalo se mi po domově. Tak jsem si sednul a napsal text s názvem: Píseň pro mou ženu. Ta mi pak říkala: Ty trdlo, když jsem ji četla, tak jsem skoro plakala.“

Tehdy se psal rok 1981. „V roce 1987 jsem dostal těžký infarkt a poslední slova dopsal v Kroměříži na jednotce intenzivní péče. Když jsem ho pak četl v šatně v Semaforu, Miloslav Šimek řekl, že to by měli slyšet všichni.

„Petr Spálený navrhnul, že z toho udělá píseň, odjel do Říčan a napsal ji za noc.“ Zazpíval ji pak v televizním pořadu Vánoční pohoda Miloslava Šimka. „Když skončil, bylo ticho a já se lekl, že je ta píseň špatná. A najednou nastal dlouhý potlesk.“

Ze školy odešel ve čtrnácti

Josef Fousek

Ze školy odešel už ve 14 letech. O rok později se potkal se svojí budoucí ženou. „V 15 letech jsem ji viděl, ležela na lehátku a říkal jsem jí: Tebe si jednou vezmu. Ona se tomu smála. Pak jsme spolu začali chodit. Vzali jsme se, když jsem se vrátil z vojny. Oslavíme spolu 60 let.“

Josef Fousek trampoval, rád se toulal a kolem něj se vždycky točila spousta zajímavých lidí. Je autorem 33 knih. Ta další, Bezstarostné cesty, vyjde na podzim. Taky dokončuje fotografickou knihu Fotografická blues – obrazy duše.

Osmdesátkou nic nekončí

Kde se vzala jeho láska k hudbě a neustálá invence? „Miluju moc věcí najednou a nevím, kde se to ve mě bere. Já jsem se s tím asi narodil. Pracuju hodně. Ale jen, když mne to baví. První verše jsem psal už v pohraničí v roce 1955. Píšu ze zkušeností a ze života.“

Osmdesátkou podle Josefa Fouska nic nekončí. „Chci hrát, párkrát vystoupit, vydržet se srdcem a vidět ještě, jak rostou pravnučky. A také bych chtěl vidět, jak lidé chodí bez škrabošek.“

A dodává: „Až zvítězí láska s pravdou nad lží, nenávistí, až vymizí koronavir jak spadané listí, pak si řeknu, to je svět, kde se dobře žije, kde se lidem říká pravda a bez roušek se pije.“

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.