Josef Baxa

Předseda Nejvyššího správního soudu ČR

Jsem jedním z pravidelných komentátorů v pořadu Jak to vidí...

Co dělám v rozhlase:
Jsem jedním z pravidelných komentátorů v pořadu Jak to vidí...

Mimo rozhlas:
Vystudoval jsem Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. V roce 1984 jsem se stal trestním soudcem okresního, později pak Krajského soudu v Plzni a na jaře 1990 jsem byl jmenován ministryní spravedlnosti Dagmar Burešovou i jeho místopředsedou. V 90. letech minulého století jsem se podílel na založení Právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni. Dodnes zde vyučuji trestní právo. V roce 1998 jsem se stal prvním náměstkem ministra spravedlnosti a byl jsem jím až do roku 2002. Pracoval jsem postupně pro Otakara Motejla, Jaroslava Bureše i Pavla Rychetského.

Účastnil jsem se v letech 2000–2001 příprav a prosazení velké novely trestního řádu, založení Probační a mediační služby a v letech 2001–2002 tvorby nového institucionálního a procesního rámce správního soudnictví. V lednu 2003 mě prezident republiky Václav Havel jmenoval předsedou Nejvyššího správního soudu. Jako soudce jsem na tomto soudu mimo jiné předsedou rozšířeného senátu a redakční rady Sbírky rozhodnutí. V publikační činnosti se věnuji procesním úpravám trestního řízení a daňového řízení. Zaměřuju se na kritickou analýzu fungování soudnictví a jeho možné reformy.

Co mě baví:
Mám rád své blízké, rovnováhu, spravedlnost, film, hudbu, lyžování, hokej, badminton a v posledních letech též práci na zahradě. Jsem ženatý, manželka pracuje jako lékařka, máme dceru a syna.

Všechny články

Stránky

Sledujte nás

Kolegové