Jonathan Swift: Cesty pana Gullivera (2/2)

Gulliver

Na létajícím ostrově Laputě a mezi mluvícími koňmi. Jedinečnou dramatizaci se Švehlíkem, Kaiserem, Lábusem, Somrem a Zawadskou poslouchejte do soboty 3. března 2018.


Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.


Osoby a obsazení: Gulliver, Swift (Alois Švehlík), 1. herec, 1. Lilipután, 1. obr, 1. Lapuťan (Jiří Lábus), 2. herec, 2. Lilipután, 2. obr, 2. Lapuťan (Oldřich Kaiser), Josef Somr, Valérie Zawadská, Bohumila Dolejšová, Otto Lackovič, Jiří Litoš, Zdeněk Hodr, Zdeněk Hess, Hana Matoušková, Jana Durczaková, Simona Vrbická, Vladimír Hůla a další.
Autor: Jonathan Swift
Překlad: Aloys Skoumal
Pro rozhlas napsal: Jan Vedral
Rozhlasová úprava: Ivan Hubač
Hudba: Tomáš Pergl
Zvuk: Miloš Kot
Zvukové kulisy: Jiří Litoš
Produkce: Pavel Procházka
Režie: Ivan Holeček
Natočeno v roce 2002.

V prvním díle se děkan Swift alias cestovatel, lodní lékař a později kapitán Lemuel Gulliver vydal mezi liliputy a obry. Ve druhé části zamíří na létající ostrov Laputu, který obývají teoretizující a neustále zpívající intelektuálové, nebo do Země Hvajninimů, koňů, co si dokáží podmanit a ztrestat každého lidského Jahuu.

Původně satirická kniha pro dospělé

Hra podle slavného románu anglického spisovatele Jonathana Swifta je jedním velkým alegorickým obrazem společnosti a zároveň i úchvatným dobrodružstvím. Swift dílo původně psal pro dospělé čtenáře, a tak v jeho podtextu můžeme najít satiru a kritiku anglického královského dvora. Díky velmi zábavným a napínavým příhodám se zejména první dva díly Gulliverových cest staly postupem času četbou taky pro děti.

Dokonalá iluze

Hra nabízí jedinečný zážitek. Režisér Ivan Holeček přizval k jejímu nastudování pouze pět herců: Jiřího Lábuse, Oldřicha Kaisera, Josefa Somra, Aloise Švehlíka a Valérii Zawadskou. Přesto vytvořil dokonalou iluzi několika fiktivních světů, do nichž se společně s děkanem Swiftem alias Gulliverem vypravíme.

Čtěte také