Jonathan Swift: Cesty pana Gullivera (1/2)

Gulliver

Mezi liliputy a obry. Jedinečnou dramatizaci se Švehlíkem, Kaiserem, Lábusem, Somrem a Zawadskou poslouchejte do soboty 24. února 2018.


Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.


Osoby a obsazení: Gulliver, Swift (Alois Švehlík), 1. herec, 1. Lilipután, 1. obr, 1. Lapuťan (Jiří Lábus), 2. herec, 2. Lilipután, 2. obr, 2. Lapuťan (Oldřich Kaiser), Josef Somr, Valérie Zawadská, Bohumila Dolejšová, Otto Lackovič, Jiří Litoš, Zdeněk Hodr, Zdeněk Hess, Hana Matoušková, Jana Durczaková, Simona Vrbická, Vladimír Hůla a další.
Autor: Jonathan Swift
Překlad: Aloys Skoumal
Pro rozhlas napsal: Jan Vedral
Rozhlasová úprava: Ivan Hubač
Hudba: Tomáš Pergl
Zvuk: Miloš Kot
Zvukové kulisy: Jiří Litoš
Produkce: Pavel Procházka
Režie: Ivan Holeček
Natočeno v roce 2002.

Představte si lidičky, kteří vypadají jako vy, ale jejich hlavičky, ručičky i nožičky jsou dvanáctkrát menší. A tihle trpaslíci dokonce mluví dvanáctkrát rychleji. A co teprve obři připomínající vysoké věže nebo šestipatrové domy. Tito obrovští lidé jsou dvanáctkrát větší než Gulliver. Hlasy mají hluboké a hlasité jako trombóny a kapesníky velikosti koberce.

Originální zpracování

Který svět se Gulliverovi bude více zamlouvat? Jak tvůrci vyřešili celé swiftovské obrazově přepestré panoptikum? Do trpaslíků herce zmenšili pomocí zrychlení zvuku a do obrů je nafoukli pomocí prostého pivního půllitru. Nenechte si ujít toto originální zpracování ponechávající posluchačům otevřený prostor, do kterého si mohou dle své fantazie dosazovat, co se jim zlíbí.

Dokonalá iluze

Hra nabízí jedinečný zážitek. Režisér Ivan Holeček přizval k jejímu nastudování pouze pět herců: Jiřího Lábuse, Oldřicha Kaisera, Josefa Somra, Aloise Švehlíka a Valérii Zawadskou. Přesto vytvořil dokonalou iluzi několika fiktivních světů, do nichž se společně s děkanem Swiftem alias Gulliverem vypravíme.

Čtěte také