John Mucha. Chápe rodinné dědictví jako dar, či břemeno?
Potomek slavných předků, dědečka Alfonse a otce Jiřího nás provede legendárním domem na Hradčanském náměstí. Proč je John Mucha navzdory své vášni pro fotografii tak zdrženlivý a obezřetný při prezentaci vlastní tvorby? Co se mu líbilo na profesi bankéře? Chápe rodinné dědictví jako dar, či břemeno? A proč ani na chvilku nepřemýšlel o tom, že by ho předal Národní galerii?
Související
-
1079. schůzka: Mistr secese
Před námi je další důležitá etapa našeho historického dálkového pochodu. Na ní nám bude společnost dělat malíř, o němž lze říct, že jestli někdo z českých výtvarník...
-
Slovanská epopej. Plátna pro vlastenecké dílo idealisty Muchy vyrobila továrna na plachty
V pražském Klementinu byla v roce 1919 zahájena výstava obrazů z cyklu Slovanská epopej. Významné momenty z dějin Slovanů namaloval Alfons Mucha. Napsala Veronika Boušová.
-
Bude Slovanská epopej v dostavěném Lapidáriu? „Měla by to být samostatná budova,“ říká John Mucha
Léta vede spor s Prahou o Slovanskou epopej. Dočká se dílo jeho dědečka vlastní síně? John Mucha, vnuk jednoho z našich světově nejznámějších umělců, krčí rameny.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.