Johann Nepomuk Nestroy: Náčelník Večerní vánek aneb Hody divých mužů

4. prosinec 2021

Zpěvohra se Stanislavem Zindulkou v roli náčelníka lidojedů. Inscenace plná nadsázky a humoru vznikla v roce 1994 v brněnském studiu a dýchne na vás atmosférou c. a k. veseloher.

Osoby a obsazení: Večerní vánek, náčelník Velkolulů (Jiří Tomek), Atala, jeho dcera (Alice Koláčková), Ukruta, náčelník Papulášů (Stanislav Zindulka), Artur, jeho syn (Jan Apolenář), Deli – kat, kuchař (Rudolf Krátký), 1. Velkolula (Luboš Ondráček), komparz (Jiří Šamánek, Libor Tomšík, Jaroslav Novotný, Jiří Fleissig, Petr Pleva, Marie Stojanová a Světlana Sedláčková)
Napsal: Johann Nepomuk Nestroy
Dramaturgie: Svatava Růžičková
Zvukový mistr: Josef Daněk
Hudba: Karel Cón
Režie: Zdeněk Kozák
Natočeno: v roce 1994

Veselohra se odehrává na dosud neobjeveném ostrově obývaném kanibaly. Náčelník kmene Velkolulů očekává návštěvu od sousedních lidojedů Papulášů. Prožívá ale trpké chvíle, protože ke slavnostní hostině nemá zásadní surovinu. S velkým nadšením proto uvítá náhodně ztroskotaného cizince.

Onoho „nebožáka“ přivede v bláhové naději, že ho představí jako svého nápadníka sama náčelníkova dcera Atala. Vlivem rodinného nedorozumění je mladík následně představen kuchaři, aby skončil na talíři vůdců obou významných rodů.

Tím ale příběh, v němž sehrají důležitou roli hrací hodinky, posvátný Bílý medvěd a někdejší obdiv jednoho z náčelníků k výdobytkům civilizace, nekončí. O tom, že se zápletka nakonec šťastně rozplete a navíc dojde k odhalení tajemství z minulosti, nelze pochybovat.

Inscenace, která vznikla v roce 1994 v brněnském studiu, využívá atmosféru zpěvoher Nestroyova období. S humorem a nadsázkou jsou Karlem Cónem komponovány nejen písně milenecké dvojice Ataly a Artura, ale i svérázné songy náčelníků kanibalů.

Co poslouchat při běhu nebo jako kulisu v práci? Poslouchejte mluvené slovo a čtené pohádky na dobrou noc on-line zdarma na portálu mujRozhlas. Audioknihy nejde stáhnout. Některé tituly můžete najít ke stažení nebo jako podcast na webu Radioteka.cz.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související