Joachim Barrande. Muž, který postavil most spojující minulost se současností

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Joachim Barrande

Inženýrský diplom ho opravňoval ke stavbě silnic a mostů, ale řízení osudu ho postavilo na křižovatku, kterou by si sám určitě nenavrhl. Napsal Jaroslav Hejnic. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

Když francouzský král Karel X. hledal pro svého vnuka Jindřicha vychovatele a učitele, dostal tip na absolventa prestižní školy s vynikajícím prospěchem i pověstí. Joachim Barrande opustil svou práci stavebního inženýra a nastoupil do služeb vládnoucích Bourbonů.

Vytvořil největší encyklopedii zkamenělin

Francií však proběhla jedna z mnoha revolucí, Bourboni se museli uchýlit do exilu a Barrande putoval s nimi. Češi tak mohou poděkovat francouzské červencové revoluci za to, že přihrála tohoto znamenitého muže až na pražskou Malou stranu.

Právě díky němu máme ve svých sbírkách encyklopedii, která na téměř 6000 stranách popisuje přes 3 500 druhů zkamenělých organismů. Encyklopedii, která je při svých 22 svazcích nejrozsáhlejší paleontologickou prací na světě vytvořené jediným člověkem.

Další Příběhy z kalendáře připomínají požár Národního divadla. Dodnes není jasné, proč vznikl.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 17. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související