Jménem zákona! Případ falešných detektivů, kteří své podvody dovedli téměř k dokonalosti
Psal se rok 1935 a po Praze se potuloval trojlístek podivných mužů zákona. Jako falešní detektivové si zámečník, kartáčník a pomocný dělník dokázali na smyšlených pokutách vydělat pěkný obnos peněz.
Vdova a domovnice Karolina Lebenhartová byla zřejmě jednou z prvních obětí falešného detektiva. Za smyšlené nepovolené přechovávání cizích osob mu zaplatila z obavy před hanbou vysokou pokutu.
O pár měsíců později se s ním ale setkala znovu. Tentokrát měl být podveden její bratranec, u kterého byla zrovna na návštěvě. To mu už ale byli na stopě vrchní policejní komisař Alois Kintner a komisař Zdeněk Borkovec. Oznámení na falešného detektiva byla totiž celá řada.
Spadla klec
Bývalý zámečník Antonín Lippert mezitím k sobě přibral dva společníky. Spolu s bývalým kartáčníkem Lojzou Tomáškem a pomocným dělníkem Pepou Hilkem vylepšili hru na falešné detektivy k dokonalosti. Dokonce si obstarali falešné doklady Policejního komisařství v Praze.
Spravedlnost ale na sebe nenechala dlouho čekat. Soud s falešnými detektivy se konal v listopadu roku 1936.
Související
-
Prodavači titulů. Byznys založený na lidské ješitnosti
Dokázali prodat titul kuchaři i zedníkovi. Výdělky mohly být závratné. Jen kdyby se neozval Scotland Yard.
-
Ukradli Madonu! Kam zmizel vzácný obraz středověkého mistra?
Obraz Madona s dítětem zmizel z kostela v obci Poleň v září 1967. Brzy se ukázalo, že ve zločinu má prsty bolivijský překupník, ale také jeden pacient bohnické léčebny…
-
Vánoční podvody Rudy Načeradského
Byl to povedený dáreček. Prý by vymámil i tele z jalovice. A rovnou zlaté. Spravedlnost ho na konci 20. letech 20. století stíhala až do Jižní Ameriky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka