Jizvy na duši paní Wandy. Svědectví o nacistickém nevěstinci v koncentračním táboře Ravensbrück

Několik set vězeňkyň nacistických koncentračních táborů výměnou za život nabízely své tělo. Celá desetiletí se o nich mlčelo. Žily ve speciálních ubikacích, měly více jídla, nemusely těžce pracovat. Za to pak poskytovaly sexuální služby. Po válce žily v neustálých obavách, že dostanou cejch nacistických kolaborantek... Z nedávno objevených zápisků vězeňkyně z Ravensbrücku, která se v touze zachránit si holý život stala sexuální otrokyní, připravil Stanislav Motl.

Autor pořadu: Stanislav Motl
Dramaturgie: Magdalena Šorelová
Zvukový mistr: Tomáš Gsöllhofer
Zvukový design: Petr Šplíchal
Premiéra: 4. 4. 2022

Celé ty roky mlčely. S hlubokými jizvami v duši. Jak stárly, jejich vnitřní bolest byla stále úpornější. Jedna z nich se pokusila zaplašit tuto bolest psaním. Vypsáním se ze svého prokletí. A tak se nyní dostává prvně na veřejnost její svědectví. Svědectví z pekla.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová