Jitka Smutná: V rolích maminek se mi líbilo. Těšilo mě hrát charaktery

Jitka Smutná
Jitka Smutná

„O prázdninách neotvírám diář,“ přiznává v rozhovoru s Halinou Pawlowskou oblíbená herečka, ale také zpěvačka a textařka. Její záznamník je kromě letního období totiž bohatě zaplněný, a to nejen hereckými úkoly, ale také koncerty, na nichž Jitka Smutná zpívá své vlastní texty.

Diváci si Jitku Smutnou spojují především s rolemi maminek, které začala hrát velmi záhy. „Přibrala jsem v 34 letech a do téhle kategorie jsem okamžitě vlétla – i na jevišti i v televizi. A moc se mi tam líbilo. V tom věku chtěly všechny ještě hrát naivní dvacítky a mě už těšilo hrát charaktery,“ usmívá se herečka.

Od vernovek k poezii

Kromě herectví se Jitka Smutná od mládí věnuje zpívání a psaní písňových a básnických textů. Vyrůstala obklopena knihami svých tří starších bratrů, a tak není divu, že ji zpočátku ovlivnila hlavně dobrodružná literatura. Kromě ní se ale už v dospívání dostala k literárním časopisům a zamilovala si poezii.

Co všechno ji při psaní inspiruje? Proč má ráda přísloví? A které knihy ji v jejím životě nejvíc ovlivnily? Poslechněte si celý rozhovor Haliny Pawlowské s Jitkou Smutnou ze záznamu.

Speciál Haliny Pawlowské Pokračování za chvilku: Co Čech, to Němcová poslouchejte v premiéře ve vysílání Českého rozhlasu Dvojky každý den po 12:00 anebo v repríze po 20:00. Každý díl najdete ještě týden po odvysílání na stránce pořadu zdarma. Díly nejsou ke stažení.

Spustit audio

Související