Jiří Zahajský. Představitel slavného inspektora Trachty

19. červenec 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Příběhy z kalendáře

„Na světě je to tak, že jedni orají a vláčejí, a druzí sklízejí,“ říká Jiří Zahajský jako inspektor Trachta ve filmu Rozpuštěný a vypuštěný. Napsal Jindřich Bíč. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

Je to asi nejslavnější film tohoto skvělého herce, od jehož úmrtí uplynulo právě dnes 14 let. Zemřel 19. července roku 2007. Za svůj život si zažil vláčení, kdy neměl ani kde spát, orání, kdy se kvůli režimu nemohl příliš objevovat ve filmu ani v televizi a také sklízení, kdy ho oceňovali diváci za jeho pozdější role, a kdy našel štěstí v lásce.

Přišel jako nájemník a zůstal tři desítky let

Jeho první životní družkou byla o jedenáct let starší televizní hlasatelka Kamila Moučková. Nastěhoval se k ní jenom jako nájemník ve svých třiadvaceti letech a nakonec zůstal 31 roků.

Poté se ale zamiloval do její kamarádky herečky Jany Brejchové, kterou si roku 1997 vzal. Rád o ní prohlašoval, že to byla žena jeho života. Pečovala o něj až do jeho smrti. Pět let bojoval s rakovinou prostaty, které nakonec podlehl.

Další Příběhy z kalendáře jsou věnované českému vědci, který bývá nazýván otcem genetiky.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 17. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio