Jiří Leschtina: Gottwaldův duch žehná Filipově dani z církevních restitucí

10. prosinec 2018

Nedlouho poté, co komunisté podrželi při hlasování o důvěře vládu Andreje Babiše, předkládají mu první nesmlouvavý účet.

Prosadili svolání mimořádné schůze k svému návrhu zákona o zdanění církevních restitucí. Ten se zdál být v posledních měsících uložen k ledu. Komunističtí poslanci ale svým tlakem na urychlení dávají jasně premiérovi najevo: za naše hlasy koukejte platit řádně a včas!

Zdanění církevních restitucí? Jen plácnutí do vody od někoho, kdo tady teď dost znamená, říká Přibyl

Stanislav Přibyl

Zdanění církevních restitucí postavili komunisté mezi podmínky, za kterých podpoří nový menšinový kabinet Andreje Babiše. Jak zareagují církve? Jsou požadavky na zdanění skandální, jak řekl kardinál Dominik Duka?

Zvednout ruku pro takový zákon bude vyžadovat značnou dávku otrlosti. Vždyť Vojtěch Filip by neměl co navrhovat, kdyby jeho předchůdce Klement Gottwald nerozpoutal totální vyvlastnění církevního majetku, spojené s perzekucí kněží, řeholníků a řeholnic. S cílem zasadit církvím, jak se vyjádřil sám Gottwald „poslední zdrcující ránu.“

KSČM se tak svým návrhem zdanění finančního odškodnění církví nejvíce podobá zloději, jemuž nestačí, že ušel trestu, ale ještě chce okradené připravit o část spravedlivého odškodnění za jeho gigantický lup.

Připomeňme ale, že KSČM v tom není sama. Vždyť zdanění finančních restitucí již dlouho podporují i sociální demokraté.

Obchodní smlouva jen cárem papíru?

A samotný Andrej Babiš už dřív nadbíhal většině společnosti, nesouhlasící s církevními restitucemi, svými řečmi o přemrštěnosti finančních náhrad. Když k tomu přidáme Oklamurovu SPD, hlasy pro tuhle novou krádež se ve sněmovně nejspíše najdou.

Jiří Leschtina: Zdanění restitucí jako lánský puč č. 2

02837090.jpeg

Blíží se krajské volby a nastal čas na nehynoucí český evergreen všech kampaní – na útok proti církvi. Tentokrát se ho přičinlivě chopil jihočeský hejtman a sociální demokrat Jiří Zimola svým návrhem na dodatečné zdanění církevních restitucí.

Poněkud šokující ale byl vstřícný přístup některých pirátských poslanců. Například místopředseda pirátů Jakub Michálek svůj souhlas se zdaněním restitucí doprovodil hodně bizarním přirovnáním. Podle něj je zdanění církví stejně přijatelné jako když byly revidovány částky solárním baronům.

Pravda, většina pirátských poslanců se vyjádřila proti zdanění restitucí. Poněkud alibisticky ale vyznívá jejich požadavek, aby vláda nejprve předložila finanční analýzu církevních restitucí.

Že by jindy tak dobře informovaní piráti neznali rozbor Národohospodářského ústavu? Podle něj zabavený církevní majetek vynesl státu za 60 let 230 miliard korun. Církev za stejnou dobu dostala 60 miliard.

Ivan Bartoš: Čím dříve se otázka zdanění církevních restitucí uzavře, tím lépe

Předseda Pirátů Ivan Bartoš

„Není pravda, že Piráti podporují zdanění církevních restitucí,“ říká ve Dvaceti minutách Radiožurnálu předseda Pirátů Ivan Bartoš. Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek přitom v ústavně právním výboru podpořil zdanění církevních restitucí. Jak si to vysvětlit?

Stát tak na vyvlastnění církevního majetku vydělal 170 miliard. Pokud tedy církve získají 134 miliard za nemovitosti včetně finančních náhrad za majetek, který již nelze vydat, tak šly v dohodě se státem ještě hodně pod cenu.

V jejím rámci vláda premiéra Nečase uzavřela s církvemi závazné smlouvy o vyplácení náhrad. Ty se staly součástí hospodářského práva a nemůže je vypovědět jen jedna strana. Jejich porušením by tak stát vyslal varování do zahraničí: Pozor, tady se rozhodnutím politiků může obchodní smlouva stát cárem papíru.

Zdaleka nejdůležitější dopad ale bude mít případné schválení komunistického návrhu dovnitř naší země. Jde totiž o podkopání právních jistot a tím i důvěry ve stát jako takový.

A právě útokem na stát a jeho demokratické instituce začínal každý úspěšný pokus o zavedení diktatury. Včetně toho Gottwaldova, jehož duch teď jistě žehná Filipově úsilí o další oloupení církve.

Spustit audio