Jiří Jelínek: Zuzanka to zařídí

Mikuláš, čert a anděl
Mikuláš, čert a anděl
On-line do soboty 13. prosince 2014.

Městem chodí Mikuláš, anděl a zatím nezkušená čertice Berta. Tak se snadno stane, že je omylem zavřena do komory v jednom z bytů, a neví, jak se vrátit zpět do pekla.

Bloudí cizím prostředím a zjišťuje, že jí nepomůžou ani obživlé panenky, ani mluvící zvířata. Když se najednou otevřou dveře, a ze školy se vrátí „nejhodnější holčička ze sídliště“. Zuzanka Němečková náhle stojí před velkým úkolem – musí pomoci čertovské kamarádce k návratu domů. I kdyby měla začít zlobit. Příběh s pohádkovými motivy Zuzanka to zařídí od Jiřího Jelínka je určen dětem, které tuší, že pro přátelství je někdy nutné překročit svoje vlastní já, a že kamarádství má větší cenu, než sebehezčí hračka.

Rozhlasovou inscenaci natočil v brněnském studiu režisér Radim Nejedlý, který do hlavních rolí Zuzanky a Berty obsadil dvě živelná stvoření Annu Zapletalovou a Denisu Čepickou. Obě dětské herečky, s drobnými zkušenostmi z dramatického kroužku na Základní umělecké škole Antonína Doležala v Brně – Líšni, se před mikrofonem ocitly poprvé.

Rozhlasový režisér Radim Nejedlý a účinkující Denisa Čepická a Anna Zapletalová

Kromě činoherních pasáží na ně čekaly i písně, takže byl jejich rozhlasový debut plný obtížných zkoušek, které s úspěchem přestály. Autentičnost dětského herectví hlavních představitelek výborně souzní s humorem Jelínkova textu, který je cílen na školáky, ale i na jejich rodiče. O hudební stránku se postaral Martin Kyšperský se skupinou Květy. Hudební styl vyznačující se dynamikou, nápaditostí a hravostí, na pomezí rockových a folkových žánrů, k příběhu ze současnosti skvěle sedí.


Jiří Jelínek (1973) nestudoval umělecké obory, ale vyučil se jako strojní mechanik pro stroje a zařízení. V roce 2000 založil s kamarády alternativní Divadlo DNO, které působilo převážně v Hradci Králové. V tomto nezávislém seskupení, zaměřeném na autorské projekty divadelní i hudební, se záhy profiloval jako dramatik, režisér a herec. Jeho schopnost přenést na jeviště svérázný humor, improvizační techniky a vtipné texty způsobila, že získal nabídku profesionálního angažmá. V roce 2005 se stal členem souboru brněnského Divadla Husa na provázku, ve kterém působil čtyři sezóny, než odešel na „volnou nohu“. Spolupracuje s Divadlem Minor, HaDivadlem, Městským divadlem Zlín, Studiem Ypsilon, Klicperovým divadlem, Divadlem Tramtarie a Divadlem na cucky. V roce 2013 napsal pro rozhlas minutové hry Lízátko a „TA“.

Účinkují: Zuzanka (Anna Zapletalová), Berta (Denisa Čepická), Mikuláš (Miloš Maršálek), Anděl (Petra Bučková), Čert (Vladimír Hauser), Babička (Aranka Lapešová), Sintie (Erika Stárková), Nikol (Anežka Kubátová), Pes Růža (Michal Isteník), Ryba Linda (Jana Stefanka), Kocour (Robert Mikluš).
Autor textů a písní: Jiří Jelínek
Hudba: Martin Kyšperský a skupina Květy
Režie: Radim Nejedlý
Dramaturgie: Hana Hložková
Natočila Tvůrčí skupina Brno v roce 2014. Premiéra.