Jiří Hošek: Theresa Mayová ustála gigantický tlak. Z brexitu vyjde se ctí

Britská premiérka Theresa Mayová podepisuje dopis, kterým se aktivu článek 50 Lisabonské smlouvy
Britská premiérka Theresa Mayová podepisuje dopis, kterým se aktivu článek 50 Lisabonské smlouvy

Vrcholí jednání o dohodě o brexitu. Přečká premiérka Theresa Mayová následující měsíce v čele britské vlády? A získá pro dohodu s Evropskou unií podporu v parlamentu?

Brexit

V neděli se koná mimořádný summit, který by měl za Evropskou unii dohodu o brexitu schválit. Podle šéfkomentátora televize Seznam Jiřího Hoška to už pro EU víceméně formalita. Mnohem zásadnější bude vývoj ve Spojeném království.

Obhájí Theresa Mayová dohodu s EU?

„Politický osud Theresy Mayové je poněkud nahnutý, byť zatím ještě rebelové uvnitř její strany nedali dohromady 48 podpisů, potřebných k vyvolání hlasování o nedůvěře. Přitom při hlasování potom potřebují získat na svou stranu asi 158 členů poslaneckého klubu,“ říká bývalý zpravodaj Českého rozhlasu ve Velké Británii.

Theresa Mayová ustála tak gigantický tlak, musí žonglovat s tolika míčky současně, že je to až obdivuhodné.
Jiří Hošek

Zatím se tedy zdá, že pokud k hlasování vůbec dojde, Theresa Mayová by ho měla přežít. A naopak by jí to mohlo dát příležitost se nadechnout a posílit svoji politickou pozici. Britská premiérka podle Jiřího Hoška v posledních týdnech dokázala, že z krizové situace kolem brexitu nakonec vyjde se ctí.

Jakou cestu si zvolí Velká Británie?

Brexit

Podle Theresy Mayové existují pouze tři možná řešení situace – současná dohoda s EU, žádná dohoda nebo žádný brexit. Šéf unijního vyjednávacího týmu mluví v posledních dnech o první variantě, tedy spořádaném odchodu. Situace v Británii ale vůbec není tak jednoznačná.

„Paní Mayové slouží ke cti, že nějaký text nakonec vůbec vzniknul a teď bude klíčové, aby pro dohodu získala podporu parlamentu. Tam to ale z jejího pohledu vůbec dobře nevypadá,“ dodává Jiří Hošek. V posledních dnech se navíc podle něj do hry plíživě vrací i varianta, že by k brexitu nakonec vůbec nemuselo dojít.

Další témata rozhovoru: Jaký vliv bude mít brexit na rozložení politických sil v Evropské unii? Jak ovlivní stabilitu EU odcházení Angely Merkelové? Je na obzoru vytvoření společné evropské armády? A jaké otazníky její případný vznik vyvolává? Jak na vývoj v Evropě reaguje NATO? Kdo bude favoritem amerických prezidentských voleb v roce 2020? A kdo stane v příštích letech v čele EU?

Spustit audio

Související