Jiří Hošek: Británie se vylízala už z kdejaké šlamastyky. Zvládla Hitlera. Zvládne brexit?

Theresa Mayová

Premiérka Spojeného království Theresa Mayová na nedávné konferenci konzervativců zatančila. Vyzvala k jednotě a řekla, že „nejlepší dny jsou teprve před námi. Éra po odchodu země z Evropské unie je plná příslibů.“ Má důvod být Dancing Queen?

„Ona se možná odvolává na to, že Británie se vylízala už z kdejaké šlamastyky. Když si vzpomene, že stála sama na jaře nebo v létě 1940 proti Hitlerovi a vypadalo to ještě beznadějněji než nějaká brexitová jednání a taky to nakonec dobře dopadlo,“ uvažuje Jiří Hošek, šéfkomentátor Televize Seznam.

„To je ale asi jediný důvod, který svádí k tanci. Říkat, že nejlepší dny Británii teprve čekají, je v tuhle chvíli opravdu nemístné. Jakkoli nezávidím paní Mayové pozici, ve které se ocitla, tohle rozhodně nejsou slova, která bych na jejím místě volil.“

Přijde absolutní kýč?

Princ Harry a jeho manželka Meghan, vévodkyně ze Sussexu (Vánoce 2017)

Británii každopádně čeká zajímavé jaro 2019. Meghan, vévodkyně ze Sussexu, a její manžel princ Harry čekají prvního potomka. „A musím říct, že nejenom brexitoví cynici, ale i široká novinářská obec tyhle dvě události spojuje. Že bylo třeba tu katastrofu jménem brexit marketingově něčím překrýt.“

„Dokonce padají takové vtípky, a u britských sázkových kanceláři si na to dokonce můžete vsadit, že by se dítě narodilo 29. března 2019, to znamená v den, kdy Británie odejde z EU. A samozřejmě když by to byla ještě kombinace, že by se narodilo děvčátko a bylo by pojmenováno Diana, to by byl absolutní kýč.“ Odhadovaný termín narození dítěte je květen.

Další témata rozhovoru: volby v Bavorsku; rýsují se podmínky brexitu; narození nového královského potomka; Trump o útocích ruské GRU v cizině; investigativní server Bellingcat.com; zmizení novináře Chášakdžího.

Související