Jiří Hošek: Brexit neznamená konec přistěhovalectví. Británie přistěhovalce potřebuje
Bez nich by totiž nefungovalo třeba zdravotnictví nebo pohostinství. Jak se nálady vůči přistěhovalcům v Británii změnily?
Díky zpravodajovi Jiřímu Hoškovi měli Češi přehled o veškerém dění kolem referenda o brexitu. Hošek sám v Londýně bydlí v kosmopolitní čtvrti, kde se hlasovalo proti vystoupení Británie z EU. „Nálada tam po hlasování byla tragická. Lidi měli slzy v očích. Bez přehánění.“
Protože dělal seriál o tom, jak by se brexit odrazil na životě Čechů v Británii, ví, že se přístup k cizincům změnil. „Osobně jsem se s tím nesetkal, ale vím o nepříjemných zážitcích z druhé či třetí ruky.“ Připouští, že existuje malý segment Britů, kterým se v hlavách honí rasistické myšlenky.
Jiří Hošek je příkladem multimediálního redaktora. Píše, natáčí, fotí, tweetuje. „Ve Spojeném království už takhle novináři musejí pracovat.“ Nebojí se ani zvednout ze židle. Třeba kvůli cestě přes kanál La Manche, aby popsal, čemu čelí řidiči kamionů, kterým se na korbu snaží dostat migranti.
Tihle hloupí lidé...
„Tihle hloupí lidé si snad mysleli, že si Evropané během 14 dnů sbalí kufry a zmizí. To je zásadní omyl. Stejně jako názor, že brexit bude znamenat stop přistěhovalectví do Británie. Ona je z ekonomických důvodů potřebuje. Třeba v pohostinství, zdravotnictví, péči o přestárlé, potravinářství.“
Do „rozvodu“ se kromě toho vloudil i skotský prvek. „Oni nechtěli a nechtějí z EU odejít. Bude fascinující v příštích letech sledovat, co vlastně magické slovo brexit znamená,“ uzavírá Jiří Hošek.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.