Jiří Hlaváč: Bohéma má dvojí tvář

24. únor 2017
03795943_0.png

Televizní seriál Bohéma vyvolal plno emocí. Jak se na něj dívá hudební pedagog, který se s některými protagonisty osobně znal? Proč seriál srovnávat s Amadeem Miloše Formana?

„Pokud to neměl být exaktní dokument, pak tam na začátku chybělo sdělení, že jde o volné vyprávění, které už může mít umělecký posun,“ myslí si hudební pedagog Jiří Hlaváč. Osobně se potkal například s Vlastou Fialovou, Hanou Vítovou nebo Oldřichem Novým. S R. A. Dvorským si prý dokonce povídal jako rovný s rovným.


Co v Bohémě nebylo?
Která skutečná herečka byla obrazem Krallové? Jaký byl osud Hugo Haase? Sledujte náš webový speciál.

Nikdy si nezadali

„Nikdy se ke mně nechovali jako k elévovi, ale jako ke kolegovi,“ popisuje. „Od té doby si v sobě nesu, jak mám a mohu být k mladým taky pozorný.“ V dlouhých debatách v divadelním klubu tehdy zjistil, že jsou to lidé s názorem na tu dobu velmi netendenčním a autentickým.

„Chovali se ale vždy noblesně. Bohéma má dvojí tvář. Jedna je tvořivá a pospolitá. Je tam ale i míra přeháněné vznešenosti a velkorysosti. Je to svým způsobem póza.“ Tito lidé si prý nikdy nezadali, a co dělali, ze srdce milovali.

Stesk po té době

„Po změně režimu jsem se potkal s Hanou Vítovou, která hrát nesměla, tak dělala sekretářku. Ani tehdy nebyla zlá nebo ublížená a na prvorepublikovou hvězdu si opravdu nehrála. Pořád to byla krásná žena, která si uchovala svou míru noblesy.“ Hlaváč zároveň přiznává, že se mu po době Bohémy stýská.

„Vyžadovala maličkosti, na které se v čase tak nějak pozapomnělo. Pozdrav, úcta, podání ruky a další společenské normy byly tehdy úplnou samozřejmostí.“ Alespoň to seriál oživuje. Potomci herce Zdeňka Štěpánka ale údajně zvažují žalobu na tvůrce seriálu. Nejvíc jim vadí historické nepřesnosti a vymyšlené detaily soukromého života.

Ze seriálu Bohéma

Srovnání s Amadeem Miloše Formana

Hudební pedagog srovnává Bohému s Amadeem Milošem Formana. „Z hlediska historie tam najdete velkou řadu odchylností. Je to ale o sdělení, o životě této obdivuhodné figury, o jeho mezilidských vztazích. Když se po jeho zhlédnutí víc lidí soustředí na Mozartovu tvorbu a sáhne po literatuře faktu, budu jen rád.“

<iframe src="http://projekty.rozhlas.cz/vote7/?i=186" allowtransparency="true" frameborder="0" style="width: 100%; height: 314px;" class="poll"></iframe>
Spustit audio
autoři: Věra Luptáková, Zita Senková, Jiří Hlaváč
  • Aktuální dění
  • Komentář
  • komentář
  • první republika
  • Štěpánek Zdeněk
  • Bohéma
  • Jak to vidí
  • Oldřich Nový
  • Hana Vítová