Jindřich Šimon Baar: O líné Mance. Pohádka kořeněná klevetěním v chodském nářečí a lidovým písničkami vran
Manka byla děvče jako obrázek, jen ruce jí šly dozadu. O její lenosti mluvili lidé po okolí. Klevetily o ní i ukrákané vrány. A proto se její muž Martin rozhodl, že to změní... Kdoví, jak by tohle vyprávění dopadlo, kdyby jim pohádková náhoda nepřihrála pořádný hrnec štěstí. Líné Mance nezbude než pokorně sklonit hlavu, přiznat chybu a začít konečně něco dělat. V pohádce plné drobných hříček je i plno klevetění a lidových písniček v podání vran, které vše z povzdálí sledují.
Jindřich Šimon Baar se kromě psaní vlastník povídek a románů (např. trilogie Paní komisarka) věnoval i sběratelské činnosti. Zpracoval pohádkové látky a pověsti z Chodska, o jejichž existenci se už pochybovalo.
Námětem jeho děl je život prostých lidí, což se odráží i v pohádkách. Taky příběh O líné Mance není příběhem, který staví na pohádkových kouzlech a zázracích. Jde spíš o realistické vyprávění ze života, jemuž vévodí humorná nadsázka.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.