„Jezdím s koňmi do válek, ohňostroje ustojí.“ Václav Vydra je na silvestra připravený
Silvestr je pro mě spíš melancholický den, kdy něco končí, říká herec, který i poslední den roku tráví v divadle. Jak jeho zvířata snášejí dělobuchy a ohňostroje?
„Koně máme bokem od těchto radovánek. Ale já s nimi jezdím do válek, tak jsou zvyklí. V roce 2000 jsme si s kamarády hráli na sedmou kavalerii. A vydrželo nám to dodnes. Každé dva roky děláme jezdecký den. Jednou přijelo 200 koní a jezdců.“
Před čtyřmi roky pozvali Václava Vydru na výročí bitvy u Hradce Králové. „Představoval jsem generála Windischgrätze. Bylo tam asi 60 koní, 900 vojáků, hořely dva domy a vybuchlo 20 tun pyrotechniky. Koně to ustáli.“
„Ve Střezeticích byl odhalen velmi silný pomník padlým. Voják drží hlavu svého umírajícího koně. Přišlo tam na 35 tisíc diváků, připadal jsem si jak na rockovém koncertu.“
Místo motorky jsem dostal boxera
Kromě koní má Václav Vydra i kocoura a dva psy, které si s Janou Bouškovou vzali před rokem a půl ze dvou různých útulků. Svého prvního boxera dostal od maminky. „Kdysi jsme byli v hotýlku, kde majitelé měli boxerku a já se do ní zamiloval. Když mi bylo 15 a chtěl motorku, máma řekla, že mi koupí boxera, abych se na motorce nezabil.“
Daně Medřické by příští rok bylo sto let. Jak vzpomíná na své rodiče? Jak dnes vypadá jeho statek? Více uslyšíte ze záznamu.
Související
-
Václav Vydra: V Národním divadle jsem vyrůstal, hercem jsem ale být nechtěl
Film je zábava, koně jsou život. Takovým mottem žije herec Václav Vydra pocházející ze slavné herecké rodiny. Nebylo už od mala divadlo jeho domovem?
-
Václav Vydra: S tátou jsem si později moc nerozuměl
Táta byl pro mne příliš starý. Vnímal jsem ho jako dědečka, který mi chtěl vyprávět. Maminku jsem moc miloval. Byla člověkem, který mi byl nejbližší, svěřuje se herec.
-
Jedinečná Dana Medřická
Národ ji miloval. Stejně jako její herečtí kolegové. Přesto nikdy nezískala titul národní umělkyně. V dokumentu se z úst Václava Vydry nebo Luďka Munzara dozvíte pr...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.