Jenovéfa Boková o roli ve filmu Kafka: Svobodu mám v krvi. A Milena Jesenská ji žila naplno
„Režisérka Agnieszka Holland má jasnou vizi a přesně ví, co chce. Zároveň ale věří lidem, které si pro film vybrala,“ popisuje Tereze Kostkové natáčení snímku Kafka, ve kterém ztvárnila spisovatelovu osudovou ženu Milenu Jesenskou. „Hodně jsme zkoušeli, a ona se nás často ptala na pocity. Byl to tvůrčí proces, který mám moc ráda.“ Film ukazuje Franze Kafku jinak, než bývá zvykem – jako člověka, kterého těšil život.
Ani pro herečku nebyl Kafka žádný mrzutý intelektuál, který jen seděl a psal. „Viděla jsem v něm mladého, citlivého, někdy až úzkostného, ale rozhodně nesmírně zajímavého člověka.“
Stejně silně vnímala i svou roli Mileny Jesenské. „S Agnieszkou Holland jsme cítily, že byla divoká a žila naplno. Měla bohatý, i když tragický osud. Svoboda pro ni byla obrovské téma.“
Svoboda je zásadní i pro samotnou Jenovéfu Bokovou. „Díky rodičům jsem nikdy neměla pocit, že něco nesmím. Vždycky přede mnou byly otevřené dveře a dnes si toho nesmírně vážím. Proto jsem spontánní a věřím, že lidé by se měli řídit heslem: Moje svoboda končí tam, kde začíná svoboda toho druhého,“ uzavírá v pořadu Blízká setkání.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Závěr příběhu staré Karviné, který měl zůstat pod zemí
Karin Lednická, spisovatelka

Šikmý kostel 3
Románová kronika ztraceného města - léta 1945–1961. Karin Lednická předkládá do značné míry převratný, dosavadní paradigma měnící obraz hornického regionu, jehož zahlazenou historii stále překrývá tlustá vrstva mýtů a zakořeněných stereotypů o „černé zemi a rudém kraji“.