Jen díky nám mohou Američané restaurovat filmy, které se u nich nedochovaly. Expedice do světa filmu

7. březen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Plakát k flmu What Price Hollywood? (1932)

Národní filmový archiv je naprosto unikátní institucí. Patří mezi čtyři největší na světě. Shromažďuje filmy všeho druhu i všech možných původů, včetně raného Hollywoodu.

Američané jen díky nám mohou restaurovat filmy, které se v Americe nedochovaly. Za zrestaurování filmu Extáze Gustava Machatého z roku 1933 zase Národní filmový archiv získal cenu na mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách.

Archiv taky vše pečlivě digitalizuje. Jednou z jeho součástí je obří cloudové úložiště, kde se současná filmová tvorba uchovává pro budoucí generace ve třech různých formátech. Která éra tuzemské kinematografie je nejvýznamnější? Jak se restaurují a uchovávají filmové poklady?

Čtěte také

Hosty Expedice jsou filmová historička Ivana Doležalová z Newyorské univerzity v Praze nebo režisér Václav Marhoul.

autoři: Josef Kluge , Markéta Ševčíková
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.