Jen díky nám mohou Američané restaurovat filmy, které se u nich nedochovaly. Expedice do světa filmu
Národní filmový archiv je naprosto unikátní institucí. Patří mezi čtyři největší na světě. Shromažďuje filmy všeho druhu i všech možných původů, včetně raného Hollywoodu.
Američané jen díky nám mohou restaurovat filmy, které se v Americe nedochovaly. Za zrestaurování filmu Extáze Gustava Machatého z roku 1933 zase Národní filmový archiv získal cenu na mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách.
Archiv taky vše pečlivě digitalizuje. Jednou z jeho součástí je obří cloudové úložiště, kde se současná filmová tvorba uchovává pro budoucí generace ve třech různých formátech. Která éra tuzemské kinematografie je nejvýznamnější? Jak se restaurují a uchovávají filmové poklady?
Čtěte také
Hosty Expedice jsou filmová historička Ivana Doležalová z Newyorské univerzity v Praze nebo režisér Václav Marhoul.
Související
-
Jak by vypadal hollywoodský trailer na Švejka? Ukazuje Národní filmový archiv
Kromě Švejka vás uhrane třeba loutkový Špalíček. Anebo moderní upoutávka na thriller/horor Krakatit.
-
1083. schůzka: Blázni s klikou
Probouzení českého filmu šlo kupodivu dost rychle, žádné pozvolné procitáním, nýbrž hbité naskočení do rozjíždějícího se vlaku světové kinematografie.
-
Václav Marhoul: Z české premiéry Nabarveného ptáčete jsem odešel
Filmovou adaptaci románu Nabarvené ptáče provázejí bouřlivé reakce. „V Kanadě nějaká paní začala tlouct svého souseda,“ prozrazuje režisér. Jaká byla česká premiéra?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.