Jejího manžela soudili za odboj i kolaboraci s nacismem. Ve vězení skončila i ona. Osudové ženy: Marie Beranová

18. květen 2018

Dožila se skoro sta let. Po boku prvorepublikového politika Rudolfa Berana zažila nejen život manželky ve vyšší společenské vrstvě, ale také dlouhé roky ponižování.

Marie Beranová, rozená Pilařová, se narodila v roce 1889. Dvakrát pokorně snášela obvinění svého manžela, který měl být odsouzen k trestu smrti. Ironií je, že jednou to bylo v době nacismu (za podporu odboje) a podruhé po konci 2. světové války (za kolaboraci s nacisty). Žaloby používaly velmi podobný slovník a velmi podobné obraty.

Oba tyto režimy taky trestaly nejen dotyčného, ale i celé rodiny. Takže i sama Marie Beranová se později stala vězenkyní komunistického režimu. Stejně tak jak její manžel Rudolf, bývalý čelný agrární politik, bývalý premiér, který se stal obětí politicky vykonstruovaného procesu.

Unikátní svědectví v dopisech

Jejich dopisy svědčí o silném vztahu a dojímají čtenáře svou hloubkou i tíží, kterou oba zcela nespravedlivě zažívali. Rodina přišla o takřka veškerý majetek, oba synové emigrovali a ani po amnestii v roce 1953 ji nečekaly radostné roky.

Její manžel ve vězení zemřel, její blízcí příbuzní – u kterých žila – také, požádala tedy o vystěhování do Kanady za svými syny. Tam ve svých 99 letech v roce 1988 umírá… Po listopadu 1989 byly její ostatky převezeny do Česka do rodinného hrobu.

autor: ide
Spustit audio