Jeffrey Archer: Ani o dolar víc, ani o dolar míň. Vinou sofistikovaného podvodu přišli o svoje peníze. Podaří se jim získat je zpět?

17. prosinec 2023

Dvoudílná dramatizace britského humoristického románu. Jeden milion dolarů – přesně tolik získal Harvey Metclafe, celoživotní král pochybných obchodů, z prázdných slibů ropného naleziště a akciových čachrů. Čtyři muži – syn z hraběcího rodu, doktor z Harley Street, majitel galerie na Bond Street a oxfordský don – se přes noc stanou téměř žebráky.

Dramatizace: Pavel Kilián
Účinkují: Martin Pechlát, Tomáš Pavelka, Marek Němec, Kryštof Hádek, Miroslav Hanuš, Elizaveta Maximová, Robert Jašków, Miroslav Táborský, Ondřej Bauer, Hana Marie Maroušková, Hanuš Bor, Dalibor Gondík, Otakar Brousek ml., Dana Reichová, Jakub Žáček, Pavel Rímský, Jiří Maryško, Miroslav Hruška a Viktor Preiss
Dramaturgie: Renata Venclová
Překlad: Pavel Medek
Režie: Vít Vencl
Premiéra: 10. 12. 2023

Čtyři muži, kteří se do té doby neznali  profesor matematiky (Martin Pechlát), lékař (Marek Němec), galerista (Tomáš Pavelka) a bezstarostný dědic šlechtického titulu (Kryštof Hádek)  musí spojit své síly, aby získali zpět peníze, o které je připravil americký milionář (Miroslav Hanuš). Nikdo z nich není zločincem, ale přesto se musí vydat na dráhu zločinu. Chtějí zpět každý svůj dolar – ale ani o jeden víc. Do plánů jednoho z nich vstoupí krásná žena (Elizaveta Maximova), která ví víc, než se zdá.

Lordu Jeffreymu Archerovi se Nobelova cena za literaturu vyhne, ale titul nejúspěšnějšího spisovatele na světě mu v dohledné době asi nikdo nevezme. Těžko by to ale někdo předvídal v roce 1974, kdy jako jeden z nejmladších poslanců Konzervativní strany musel odstoupit a stál před bankrotem. A ještě méně lidí by přepokládalo, že ho zachrání první kniha, kterou napíše.

Příběh rafinovaného podvodu, jehož oběti se spojí, aby získaly zpět své ukradené peníze – ani o dolar víc, ani o dolar míň – má nakonec s autorovým životem společného víc, než sám předpokládal.

Jeffrey Howard Archer, baron Archer Weston-super-Mare (narozen 1940) by mohl sepsat svůj životopis a byl by to jistě bestseller (jako všechny jeho knihy), ale také stejně napínavý příběh, jaké píše ve svých románech. Pokud by stejný příběh napsal někdo jiný, nevyhnul by se tvrzení, že takové věci se mohou stát jen na papíře.

Od jednoho z nejmladších poslanců Konzervativní strany k vězni, odsouzenenému za křivé svědectví. Od muže stojícího před krachem, k jednomu z nejbohatších spisovatelů světa. Od člověka, který svou první knihu napsal proto, aby zaplatil své dluhy, k investorovi muzikálů na West Endu a sběrateli Picassa a Renoira. Jestli chtěl být ve svém životě podobný jednomu z hrdinů své prvotiny „Ani o dolar víc, ani o dolar míň“, který se pomstí hlavnímu padouchovi, tak se mu to nepodařilo. Čtenáři jeho knihy by v něm dnes poznali spíš hlavní zápornou postavu, milionáře Harveye Metcalfa.

Další hry a četby poslouchejte živě na Dvojce a po odvysílání ještě po dobu čtyř týdnů online – na webu dvojka.rozhlas.cz nebo v aplikaci mujRozhlas. Rozhlasové hry i audioknihy jsou k poslechu zdarma, není možné je stáhnout. Některé tituly najdete v prodeji na CD nebo ke stažení v mp3 na webu Radioteka.cz.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související