Jedno z posledních divokých safari najdete v Zimbabwe

18. srpen 2014

Země je velmi chudá a pomalu se vzpamatovává z ekonomického kolapsu. Přesto si místní lidé uvědomují, že divoká zvířata jsou pro zemi důležitější než zlato.

Biolog a ekolog David Storch procestoval Afriku křížem krážem. Překvapivě nejvíce se mu líbilo v Zimbabwe. Překvapivě proto, že země před nedávnem prošla ekonomickým kolapsem a vyhlásila hyperinflaci.

Devalvovali vlastní měnu o nepředstavitelné triliony procent. Bohužel to nepomohlo a přešli na americké dolary. „Zajímavé je, že je tam velký nedostatek bankovek, které si z pochopitelných důvodů nemohou sami tisknout. Místní tak bankovky dokonce perou v pračkách,“ říká.

Čtěte také

Jsou tak prý velmi vděční za každého turistu, který se v zemi objeví a přiveze peníze. Zároveň v zemi vládne jeden z posledních a nejdéle vládnouích diktátorů Robert Mugabe. Je mu už kolem 90 a u moci je od roku 1980.

Sociální kolaps?

David Storch byl při návštěvě Zimababwe překvapený i tím, že ekonomický kolaps nejde ruku v ruce se sociálním kolapsem. „Většina lidí žije na venkově a to, co potřebují, si sami vypěstují. Přitom to je z hlediska výpočtu HDP, druhá nejchudší země. Lidé si ale zavedli směnný obchod.“

Zároveň je celková nálada mezi, lidmi rozumně optimistická. „To po kolapsu rozhodně nikdo nečekal.“ A podle všeho to nečekali ani turisté, kteří se Zimbabwe zatím vyhýbají.

Ekonomické krizi předcházelo vyhnání bělochů z místních farem. Až do té doby se zemi říkalo obilnice Afriky. Místo savany byly totiž všude hlavně lány polí. Místní neuměli na polích hospodařit a země se ekonomicky propadla.

Savana místo polí

Dnes vypadá Zimbabwe úplně jinak. Pole pohltila savana a národní parky, které se naštěstí stále udržují. Lidé si totiž uvědomují, že pouze turisté mohou zemi vytáhnout z bídy. „Dobře vědí, že africká zvířata jsou jejich národním pokladem.“

David Storch na africké safari v Zimbabwe

Zároveň se snaží velmi intenzivně bojovat s pytláky. Přitom třeba roh nosorožce stojí víc než zlato stejné hmotnosti. „Jejich možnosti jsou ale hodně omezené. Nemají zbraně, auta, a když už mají vůz, tak pro něj nemají naftu. Ale opravdu se hodně snaží.“

Národní parky a volná příroda

David Storch v Zimbabwe navštívil národní parky. „Na severu je velmi vlhký národní park, kde se dá chodit pěšky. To je v Africe unikát. Místní sice tvrdí, že tam jsou zvířata hodná a je to bezpečné. Ve skutečnosti ale volná africká příroda bezpečná nikdy není.“

Před pár lety tam prý smečka lvů napadla turistu při sprchování. Na druhou stranu, je to park, kde potkáte obrovské množství volně žijících slonů a dalších zvířat. Nejde tak o klasické safari pro turisty. Ale rozhodně je to místo, kde ještě můžeme potkat divokou přírodu.

Kam se v Zimbabwe vydat? Jak vypadá život místních? Existuje velký rozdíl mezi safari pro turisty a pro ostatní? Poslechněte si v iRadiu.

autoři: lup , zis
Spustit audio