Jean Marais nebo Jan Mareš? - 10. července

V prvních říjnových Stopách, faktech, tajemstvích ... se vydáme za francouzským hercem Jeanem Maraisem, který nám stále zůstává v paměti.

Přestože od jeho smrti uplynulo už více než 10 let, stále se s ním, hlavně prostřednictvím filmů, které stihl za svůj život natočit, můžeme setkávat a stále obdivovat. Nezapomenutelný představitel romantických hrdinů, herec, který se stal idolem několika generací. Byl ale také sochařem, keramikem, malířem, spisovatelem. Nelze nevzpomenout jeho stěžejní filmy - například Hrbáč, Hrabě Monte Christo, Železná maska či jeho pozdější role v sériích komedií o Fantomasovi. Ale i on, jak už to u slavných lidí bývá, měl jedno své velké tajemství. A toto tajemství nikomu nikdy nevyjevil. Je to tajemství jeho původu.

Jean Marais, který zemřel 8. listopadu 1998, patří právem do toho nejvzácnějšího kulturního dědictví, které Francie světu nabízí. Co když ale kořeny Jeana Maraise nejsou ve Francii, ale jinde: V Čechách! Nedaleko Nového Města nad Metují.

Je možné, aby Jean Marais pocházel z rodiny bohuslavických Marešů? Alfred Villain - Marais se narodil v roce 1882. Byl snad oním tajemným Janem Marešem? A nebo to byl někdo úplně jiný? Někdo další, se kterým měla Jeanova matka milostný vztah? A kromě toho - jméno Marais je ve Francii vcelku běžné. Znamená "bažina, bláto." Podobnost jmen Mareš a Marais nemůže být tedy věrohodným důkazem. Jsou jiné důkazy? Autor pořadu Stanislav Motl se pokusí najít odpovědi. Prázdninovou reprízu vysíláme po 10:30 hodině na Dvojce ČRo.

Upozorňujeme, že od října 2010 budou zvukové záznamy pořadu Stopy, fakta, tajemství ... zveřejňovány pouze na dobu 5 týdnů! Poté budou z audioarchivu staženy!!!

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.

Jan Pokorný, ředitel Zpravodajství Českého rozhlasu a moderátor

tata.jpg

Tata a jeho syn

Koupit

Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.