Je zázrak, že mi fotografie proměnila vnímání světa v relativně pozdním věku, míní Miloš Nejezchleb

15. červen 2021

První foťák si pořídil jako čtrnáctiletý, ale záhy mu ho ukradli. Další pak až ve třiatřiceti v souvislosti s narozením dcery.

„Beru jako obrovský dar umět se na věci dívat jiným pohledem a hledat třeba i něco, co  jiní nevidí,” tvrdí úspěšný fotograf ověnčený mnoha tuzemskými i zahraničními oceněními.

Jeho posledním triumfem je titul Umělecký fotograf roku v soutěži Fine Art Photography Awards, kde se stal absolutním vítězem dvaceti vyhlašovaných kategorií.

Těším se na každý den a hledám radost v maličkostech

„Svoje fotografie ukazuji nejdřív svojí manželce. I když sama nefotí, stal se z ní fundovaný kritik. Je pro mě andělem a ohromně mě podporuje,“ říká Miloš Nejezchleb, který mluví celkově krásně o svojí rodině. „Táta by byl na mě pyšný a nejvíc mě inspiruje moje maminka.“

Proč se věnuje právě konceptuální fotografii? Opravdu se teď nechce focením živit, i když získal za pouhých 5 let již tolik zahraničních ocenění? Jaká je jeho životní filozofie?

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.