Je vaše dítě geniální? Jak to poznáte?

11. září 2017

Nebo je to pouze vaše toužebné přání? Genialita totiž s sebou nese docela velké potíže s běžným vzděláváním. Nadané dítě může mít mentální náskok, často je ale emočně (a sociálně) opožděné.

Úspěch v IQ testu neznamená nic jiného, než že je dítě nadané na jeho vyplňování. „Psychologa zajímá mnohem širší spektrum nadání,“ říká Veronika Büchler, dětská psycholožka společnosti Terapie Info. O nadání dítěte se tak dá mluvit ve chvíli, kdy má nadprůměrné schopnosti.


Znaky nadaného dítě
- mentálně je proti spolužákům až +4 roky
- sociálně emočně až −4 roky


Máte podezření?
- prozkoušejte dítě nominačním dotazníkem
- navštivte psychologa (např. Poradnu pro nadané nadace Qiido)

Pořád ale nemusí být geniální nebo excelentní. Mimořádně nadaných dětí najdete v Evropě pouhá 3 %, geniálních jen 0,1 %. A pokud si myslíte, že jde o skvělé výsledky v čtení nebo počítání, jste na omylu. I když právě na těchto základech nejlíp poznáte, jestli tam nějaké to nadání je.

Sledujte drajv

„Nejdůležitější je sledovat jeho drajv, vnitřní motivaci ke zvolenému oboru.“ Když tam „je“, pak mu musíte pomoct a hledat, jak nadání dál rozvíjet. „Nejde ale o záměrné vyčleňování z kolektivu. Jen potřebuje kapku jiný přístup. Bohužel ne každý učitel nebo rodič ví, jak vůbec na to.“

Nebudete to mít jednoduché

Většina našich běžných základních škol nemá s přístupem k nadaným žákům zkušenosti. Učitelé nemají čas ani know-how. Na nadané se zaměřují hlavně soukromé školy. „Musíte hledat. Občas se i na běžné škole najde pedagog, který se sám vzdělává a ví, jak vám s výchovou pomoci.“

Citlivý přístup k individuálním dovednostem by ale mělo dostat úplně každé dítě. „To, jestli bude mít nakonec v životě extrémní úspěch nebo ne, je přece vedlejší,“ myslí si psycholožka. Pokud ale máte opravdu nadaného potomka, pak vás rozhodně nečeká procházka růžovým sadem. Své o tom ví maminka Mattyho:

autoři: lup , Jiří Holoubek
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.