Je to takový Disneyland pro dospělé, popisuje Dubaj Denisa Kejhová
Podle průvodkyně, která v emirátech vyrůstala a žije tam už 15 let, jsou to města dvě: staré a nové.
„Staré město nemá takovou historii, jako najdete v Turecku nebo v Egyptě. Tady mluvíme o roku 1833 a britské kolonii,“ říká průvodkyně Denisa Kejhová. Do 50. let se Dubaj vůbec neměnila. Největší stavební boom zažívá posledních 15 let. Vyvrcholit by měl v roce 2020, kdy tu bude výstava Expo.
„Je to takový Disneyland pro dospělé, pro všechny architekty světa. Je to ale taky město kontrastů. Když se podíváte na 15 let staré fotky, nebylo tam vůbec nic. Jen poušť.“ Navíc tam prý jde dělat úplně všechno: vykoupat se v moři, zalyžovat si při ─4° C, skočit padákem nebo letět balónem. „V Dubaji totiž na otázku proč, odpovídáme proč ne?“
Zahalená ramena a kolena
V Dubaji by žena měla mít zahalená ramena a kolena. Pokuta ale turistům nehrozí. Je to ale vyjádření úcty k jejich tradicím. Taky byste se neměli objímat na veřejnosti a pít alkohol na ulici. „Pokud si ale chcete dát pivo, případně vepřové, najdete plno barů a restaurací, kde to možné je.“
Město je podle Kejhové jedno z nejbezpečnějších na světě. Ani ze zapomenuté kabelky v obchoďáku nic nezmizí. „Kdo něco provede, putuje do vězení a pak ho čeká deportace. Ani já nikdy nebudu mít jejich občanství. Každý rok musím žádat o rezidenční vízum. Když něco provedu, už se do země nevrátím.“
Bezpečnost na prvním místě
Za velkým (nejen) stavitelským boomem stojí bohatí šejkové, kteří Spojeným arabským emirátům vládnou. Peníze pocházejí z ropy, dnes už prý ale hlavně z turistického ruchu. Podporují i místní rody, a pokud mezi nimi vznikne partnerství, dostanou od něj i nemalé věno.
Právě dědeček vládnoucího šejka stojí i za stavbou nejvyššího mrakodrapu světa Burdž Chalífa s 828 metry a 162 patry. Budova vypadá jako plachetnice a kromě hotelu a vyhlídky tam ale najdete i byty nebo kanceláře a komerční prostory.
Co v emirátech určitě neminout? Poslechněte si ze záznamu v Archivu pořadů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka