Je tady správný čas i pro sadbu cibulovin

15. říjen 2012
Rada pro tento den

Jak sázet cibuloviny? Mezi tyto rostliny, kromě cibule, která to má přímo v názvu, z užitkových patří také česnek. Z okrasných rostlin jsou to pak tulipány, modřence, narcisy, bledule jarní, řebčík, sněženka podsněžník a další.

Mezi cibuloviny ale počítáme i rostliny, které vyrůstají z hlízy
Což je zdužnatělý podzemní stonek obsahující zásobní látky pro novou rostlinu. Z hlízy vyrůstají například sasanky, krokusy, talovíny, lilie či bramboříky. Cibuloviny, které vykvétají na jaře, vysazujeme na podzim, v ideálním případě koncem září a v říjnu. Ovšem i když je vysadíme později do ještě nezamrzlé půdy – třeba až v prosinci, cibuloviny nám na jaře také vykvetou. Cibuloviny, které kvetou na podzim, ale vysazujeme až na jaře, ty, které kvetou v létě můžeme vysadit již nyní na podzim, nebo až na jaře. Plochu pro cibuloviny nejprve dobře zryjeme, rozdrobíme všechny hroudy a povrch urovnáme. Pak cibulky rozložíme na povrch záhonu do zvoleného tvaru a palcem a ukazovákem je vtlačíme pod povrch. Obecné pravidlo říká, že cibule by měla být tak hluboko pod povrchem, jako je její průměr násobený dvěma a půl. Před výsadbou do trávníku na podzim travní porost posečme nakrátko, rýčem sloupneme drn a obnaženou půdu prokypříme, případně ji vylepšíme kvalitním kompostem. Poté rozložíme cibulky, lehce je zasypeme kompostem a drny přiklopíme zpět. Nakonec výsadbu zalijeme.

Cibuloviny vysazené v trávníku z půdy nevyndaváme
Když rostliny na jaře odkvetou, počkáme asi čtrnáct dní až tři neděle, až se cibulky trochu zatáhnou, a teprve potom trávník poprvé posečeme. Cibuloviny vysazené v trávníku z půdy nevyndaváme. Zůstanou v zemi nastálo a přirozenou cestou se samy rozrostou a rozšíří do okolí. Také cibuloviny vysazené na záhon potřebují určitý čas na zatažení. Nejlepší je nechat květinám listy, dokud nezačnou samy přirozeně sesychat, pokud ale zasychající listy působí mezi ostatními květinami rušivě, počkáme 2–3 týdny a pak listy odstříhneme. Zcela nezaschlé listy nesmíme nikdy vytrhávat, poškodili bychom cibule.

Celý text najdete v řijnovém čísle časopisu Receptář.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.