Je slovo potažmo dnes v módě?

7. červen 2014

Jaký je význam a původ slova potažmo? A čím ho nahradit?

Otázka:
Rád bych se zeptal na význam slova „potažmo“ v současnosti tak hojně používaného. Zajímal by mě jeho původ.

Jeho používání, či spíše nadužívání, nezavrhuji, ale mou osobu to irituje. I když s tím asi nic neudělám. A snad ani nechci. Ať si každý mluví, jak uzná za vhodné.

Jaký je jeho vhodný ekvivalent? Osobně tipuji, že oním slovem je „respektive“. Možná se ale pletu. Jak to tedy je?

Děkuji.
Michal B.


Odpověď:
Jak vidno z kořene slova, souvisí potažmo se slovesem tahat. Ve starším jazyce je doložena též podoba potahmo, která se dnes už neužívá. Neužívaný je dnes také význam, který souvisí se základním významem slovesa tahat, totiž význam „ve vztahu k někomu/něčemu“: potahmo na jednotlivce.

Živé je dnes naopak užívání ve významu „respektive“: vyměníme poškozený kabel, potažmo celý svazek kabelů; v létě pořádáme tábor, potažmo soustředění; za tuto politiku nese odpovědnost vláda, potažmo někteří její členové.

Výraz potažmo/potahmo je už ve starších slovnících označen jako zastaralý, ale v současné češtině se vrátil do užívání. Lze skutečně říci, že jde o módní výraz, avšak o nadužívání mluvit nelze. Vzájemný poměr slov respektive a potažmo v praxi je přibližně 5 : 1.

autor: Martin Prošek
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.