Je slovo potažmo dnes v módě?

7. červen 2014

Jaký je význam a původ slova potažmo? A čím ho nahradit?

Otázka:
Rád bych se zeptal na význam slova „potažmo“ v současnosti tak hojně používaného. Zajímal by mě jeho původ.

Jeho používání, či spíše nadužívání, nezavrhuji, ale mou osobu to irituje. I když s tím asi nic neudělám. A snad ani nechci. Ať si každý mluví, jak uzná za vhodné.

Jaký je jeho vhodný ekvivalent? Osobně tipuji, že oním slovem je „respektive“. Možná se ale pletu. Jak to tedy je?

Děkuji.
Michal B.


Odpověď:
Jak vidno z kořene slova, souvisí potažmo se slovesem tahat. Ve starším jazyce je doložena též podoba potahmo, která se dnes už neužívá. Neužívaný je dnes také význam, který souvisí se základním významem slovesa tahat, totiž význam „ve vztahu k někomu/něčemu“: potahmo na jednotlivce.

Živé je dnes naopak užívání ve významu „respektive“: vyměníme poškozený kabel, potažmo celý svazek kabelů; v létě pořádáme tábor, potažmo soustředění; za tuto politiku nese odpovědnost vláda, potažmo někteří její členové.

Výraz potažmo/potahmo je už ve starších slovnících označen jako zastaralý, ale v současné češtině se vrátil do užívání. Lze skutečně říci, že jde o módní výraz, avšak o nadužívání mluvit nelze. Vzájemný poměr slov respektive a potažmo v praxi je přibližně 5 : 1.

autor: Martin Prošek
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.