Je to nejlepší práce, kterou jsem kdy v životě dělala,“ říká Edita Mrkousová

13. listopad 2021

Výkonná ředitelka charitativní organizace Patron dětí přišla do studia Dvojky společně s provozní ředitelkou projektu Svatavou Poulson.

Obě ženy mají podobné osudy, vystudovaly FTVS, pracovaly v korporátních firmách, ale s věkem přišla potřeba dělat práci, která dává opravdu smysl.

„Nejsme neziskovou organizací, kde se ráno sejdeme a zazpíváme si. Efektivita, optimalizace, konverze, to jsou pro nás běžné pojmy. Pracujeme korporátním způsobem v neziskové organizaci,“ upřesňuje Edita.

Patron dětí se soustřeďuje na pomoc dětem, které jsou sociálně, zdravotně nebo společensky handicapované, pomáhá jak s malými dary, jako jsou třeba peníze na oběd nebo kroužky, tak i s těmi většími, jako jsou zdravotní pomůcky nebo rehabilitace.

Kdo rychle dává, dvakrát dává

„Jsme extrémně zaměření na výsledek.“ Jestliže je v Česku 250 tisíc dětí, které potřebují pomoc, není času nazbyt, organizace musí být velmi efektivní. Denně Patron dětí řeší další a další příběhy dětí v nouzi.

„Chtěla bych všem dodat odvahu,“ ujišťuje Svatava Poulson. Charitativní organizace totiž opravdu dokáže pomoci všem, kteří to potřebují. Problém je spíš v tom, aby se dárci o potřebném dítěti dozvěděli. Proto Edita a Svatava chtějí podpořit všechny, kdo o pomoci uvažují. Stačí se dívat kolem sebe, nebýt lhostejný a stát se patronem dítěte, které pomoc potřebuje.

Jaké jsou kontrolní mechanismy, aby pomoc dostal ten, kdo ji opravdu potřebuje? Vytvořily si Edita Mrkousová a Svatava Poulson s některými obdarovanými osobní vztah? Jsou Češi štědrý národ? Moderuje Jana Rychterová.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?