Je to nejlepší práce, kterou jsem kdy v životě dělala,“ říká Edita Mrkousová

13. listopad 2021

Výkonná ředitelka charitativní organizace Patron dětí přišla do studia Dvojky společně s provozní ředitelkou projektu Svatavou Poulson.

Obě ženy mají podobné osudy, vystudovaly FTVS, pracovaly v korporátních firmách, ale s věkem přišla potřeba dělat práci, která dává opravdu smysl.

„Nejsme neziskovou organizací, kde se ráno sejdeme a zazpíváme si. Efektivita, optimalizace, konverze, to jsou pro nás běžné pojmy. Pracujeme korporátním způsobem v neziskové organizaci,“ upřesňuje Edita.

Patron dětí se soustřeďuje na pomoc dětem, které jsou sociálně, zdravotně nebo společensky handicapované, pomáhá jak s malými dary, jako jsou třeba peníze na oběd nebo kroužky, tak i s těmi většími, jako jsou zdravotní pomůcky nebo rehabilitace.

Kdo rychle dává, dvakrát dává

„Jsme extrémně zaměření na výsledek.“ Jestliže je v Česku 250 tisíc dětí, které potřebují pomoc, není času nazbyt, organizace musí být velmi efektivní. Denně Patron dětí řeší další a další příběhy dětí v nouzi.

„Chtěla bych všem dodat odvahu,“ ujišťuje Svatava Poulson. Charitativní organizace totiž opravdu dokáže pomoci všem, kteří to potřebují. Problém je spíš v tom, aby se dárci o potřebném dítěti dozvěděli. Proto Edita a Svatava chtějí podpořit všechny, kdo o pomoci uvažují. Stačí se dívat kolem sebe, nebýt lhostejný a stát se patronem dítěte, které pomoc potřebuje.

Jaké jsou kontrolní mechanismy, aby pomoc dostal ten, kdo ji opravdu potřebuje? Vytvořily si Edita Mrkousová a Svatava Poulson s některými obdarovanými osobní vztah? Jsou Češi štědrý národ? Moderuje Jana Rychterová.

Spustit audio