Jazzový zpěvák. Snímek, který navždy změnil svět filmu

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Filmy diváky baví už spoustu let. Nejprve byly bez zvuku a černobílé

Dnešní výročí nám připomene událost, díky níž se z filmu stalo audiovizuální médium. Už tomu bude skoro sto let, kdy se k pohyblivým obrázkům přidal i zvuk. Napsal Ondřej David. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

Premiéra filmu The Jazz Singer, tedy Jazzového zpěváka, byla naprosto přelomovým okamžikem. Právě při ní totiž herec z plátna poprvé promluvil k publiku a to zůstalo uhranuté. Dá se říct, že uhranuté zůstalo dodnes.

Synchronizovat obraz a zvuk trvalo řadu let

K tomu, co dnes považujeme za naprostou samozřejmost, totiž zvukový film, vedla ale dlouhá cesta. Přes třicet let, od prvních projekcí němých filmů, se různá studia pokoušela synchronizovat obraz se zvukem. Nakonec se to povedlo bratrům Warnerům, jejichž studio produkuje úspěšné velkofilmy dodnes.

Hrdinou dalších Příběhů z kalendáře bude cestovatel, který přivezl do Čech celou africkou domorodou vesnici.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 17. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová