Jazyk je vyjádřením našeho myšlení. Když si ale dnes čtu Facebook... stěžuje si Jiří Vejvoda
Dá se z jazyka zjistit něco o národu? Odpovídá překladatel a tlumočník, který v 80. letech dělal rozhovory třeba s Eltonem Johnem nebo Tinou Turner. V rozhlase moderoval Dobré jitro nebo Hovory z Lán. A momentálně je členem Rady Českého rozhlasu.
I přes velkou spojitost s rozhlasem je Jiří Vejvoda hlavně překladatel a tlumočník. Dá se podle něj z jazyka zjistit něco o národu? „Ano, jazyk je vyjádřením našeho myšlení. Když ale čtu věci na facebooku, tak si říkám, že to není problém jazyka, ale problém mozku.“
Děsím se do Českého Krumlova
Ne, to není překlep. Takto se snažil namluvit pozdrav slavný operní zpěvák Plácido Domingo, když s ním Jiří Vejvoda dělal rozhovor v Paříži. Slovo „těším“ se prostě nepovedlo. „Při rozhovoru se tvářil, že se ho už na všechno všichni ptali. Jediné téma, které ho zaujalo, bylo, jestli se jeho rodiče dočkali jeho slávy.“
Jiří Vejvoda se během své novinářské kariéry setkal s mnoho hvězdami. „Zaujal mě například Elton John. Když tu byl jako majitel sportovního klubu inkognito, tak jsme spolu seděli v hotelu Internacional dvě hodiny a povídali. Když přijel oficiálně jako zpěvák, tak to byla velká hvězda.“
Co vysílá svět?
První knihou Jiřího Vejvody spolu s Františkem Novotným byla antologie světových písničkářů Víc než jen hlas. Poslední kniha se jmenuje Co vysílá svět. Během pěti let zmapoval vysílání veřejnoprávních rozhlasů ve stovce zemí.
„V komplikované životní situaci jsem začal psát články na toto téma. Odpoledne koupíš třeba jihoafrické červené víno, k tomu pustíš gospel a jsi tam. Léta plynula, články se vršily a vznikla z toho knížka.“ Ta tak vlastně reflektuje i fakt, že je členem Rady Českého rozhlasu. Jak se k rozhlasu dostal?
Ota Nutz mi změnil život
Když v roce 1981 Vejvoda tlumočil na soutěži Intertalent, setkal se s Otou Nutzem. „Říkal, ať přijdu do rádia, že mám dobrý hlas. Já se rozhodl, že mu ukážu, že mám i mozek. Stal se mým osudem. To on mě naučil vše o radiu. Povodeň v roce 2002 bohužel vzala unikátní rozhlasové pásy, které měl doma.“
Spolu s Otou Nutzem dělali pořad Káva u Kische, ve kterém se vystřídalo na 600 hostů. „Vzpomínám, jak se jeden nejmenovaný vědátor před vysíláním omluvil, že si odskočí, a už nepřišel. Hodinu jsme improvizovali. Já mu pak volal, on byl doma. Myslel na spoustu věcí, tak na vysílání zapomněl a šel domů.“
Vzniká i knížka pro dceru
Jiří Vejvoda má teď rozepsanou knihu pro svou dceru. „Až se ona začne zajímat o svět, já už tu nemusím být. Já sám se za života zapomněl rodičů zeptat na spoustu věcí, teď zjišťuji, jak byly jejich životy fascinující."
Rodiče prožili těžké chvíle 50. let. „Otec byl nad věcí, nic mi nedoporučoval. Zato maminka pořád, takže jsem ji neposlouchal. Ale důležitá byla atmosféra v rodině, která mě ovlivnila. V těžké chvíli se rodiče vždy podrželi.“
Jak se Jiří Vejvoda cítí v budově Českého rozhlasu? Co by chtěl ještě zažít? Jaký má vztah k fotbalu? Více uslyšíte v Archivu pořadů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.