„Jaruško, nakresli!“ Kde nepíšeme ypsilon, i když se jedná o ženský rod

27. prosinec 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Slovník spisovné češtiny a jiné knihy o českém jazyce. (ilustrační snímek)

Praktická škola naší mateřštiny s humorem a nadhledem. Každou neděli jedna poučka, kterou jste už možná zapomněli. Připravili Michal Jagelka a Alex Röhrich.

V některých případech nepíšeme ypsilon, i když je řeč o ženách. „Jaruško, nakresli, ale dobře si to rozmysli!“ V rozkazovacím způsobu se tvrdé y nepíše, říká Alex Röhrich. Ypsilon se píše v souvislosti s ženským rodem v příčestí minulém. Pokud je podmět rodi ženského a přísudek tvoří sloveso v minulém čase, píše se po L tvrdé Y. 

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...