Jaroslav Uhlíř: Moje největší záliba je spánek. Na zájezdech naspím klidně i 20 hodin
Jeho skladby mají nezaměnitelný rukopis. Člověk je pozná od ostatních už po několika tónech. Unikátní jsou i texty písní, které pochází převážně z pera Zdeňka Svěráka.
Píseň Holubí dům, která pochází rovněž z notových zápisů Jaroslava Uhlíře, byla oceněna mezi třemi nejúspěšnějšími skladbami 20. století. „Měl jsem z toho velikou radost,“ svěřuje se Jaroslav Uhlíř.
„Na druhou stranu mi v tom výběru autorů scházel skladatel Jaroslav Ježek. My se Zdeňkem Svěrákem máme takové tři učitele, na kterých jsme se shodli: Karel Hašler, dvojice Voskovec–Werich a Suchý–Šlitr. Oni psali pro lidi. Písničky, které si můžeme zpívat u táboráku. Jsou to naši vědomí vzorové.“
Být klikař neznamená mít vždy kliku
„Nejsem smolař. Spíš bych tvrdil, že jsem klikař. Ale není to tak, jak by se mohlo na první pohled zdát. Nejedná se totiž o štěstí, ale každý den udělám 30 kliků. Aktuálně jsem cvičení zredukoval, ale přibral si ještě dřepy.“
Přesto prý není zastáncem přílišné tělesné aktivity a výhradně své tělo otužuje pouze prostřednictvím vlastní váhy. Do této aktivity zapojil i Zdeňka Svěráka, který měl údajně v počátcích „děsivé“ předtuchy už z pěti kliků. Nyní jsou oba na limitních třiceti.
Tvůrčí proces jako největší inspirace
Kdyby se někdo J. Uhlíře zeptal, co má na prvním místě za záliby, byl by to prý spánek. Jaký je tedy jeho „spáčský“ rekord? „Já nikdy neměl řidičský průkaz a dnes už by mi ho ani nedali, kvůli brýlím. Každopádně pokaždé, když je série zájezdů, naspím klidně i 20 hodin. Dokonce mám na cesty i pyžamo.“
Při takovémto vydatném spaní umělec často zažívá inspirativní sny, inspiraci pro hudební tvorbu z nich ovšem nečerpá. Největší múzou je mu prý samotná práce, během které vypíná mobilní telefon a distancuje se od okolního dění.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.