Jaroslav Svěcený: „Snažím se vážné hudbě pomoct“

3. červenec 2012
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jarslav Svěcený

V úterý (3. července) jsme hodinu před polednem přivítali milého hosta, vynikajícího houslistu a kolegu Jaroslava Svěceného.

Houslista Jaroslav Svěcený je nejen fenomenální hudebník, ale v poslední době vystupuje např. jako populizátor klasické hudby nebo moderátor naší Dvojky. Jaký byl prvotní impuls, který umělce zavedl do středních proudů, v nichž přeneseně „polidšťuje“ vážnou hudbu? Nejen na to se ptala moderátorka Marie Retková.

Cesta ke „klasice“ se musí mladým lidem ukázat

„V dnešní době nemají mladí lidé příliš prostoru, jak se o klasice dozvědět. Jako posluchač jsem zažil výchovné koncerty a za sebe musím říct, že to není to, co klasické tvorbě svědčí." J. Svěcený může popularitu tzv. klasiky hodnotit zkušenostmi z první ruky. Přednáší studentům vybraných gymnázií a středních škol a práce to je podle jeho slov mnohem náročnější, než samotné vystupování na koncertech. Vždy se prý snaží posluchače zaujmout a vtáhnout do děje: „Rád bych dělal projekty, které mohou klasice pomoc, ale nemám problém s lidmi, co zastávají konzervativní stanoviska. Mě jde především o to, aby se o vážné hudbě mluvilo, a to co dělám, se na stránky periodik dostává.“ Z úspěchů houslisty můžeme zmínit např. projekt Vivaldianno, na kterém spolupracoval s hudebníkem Michalem Dvořákem, členem legendární skupiny Lucie.

Doba se mění, ale ideály jsou stále stejné

Na projektu Vivaldianno spolupracují Michal Dvořák a Jaroslav Svěcený

Klasickou hudbu bychom podle J. Svěceného mohli např. přirovnat k ideálům spisovatele Jaroslava Foglara. I současným lidem mají popisované morální principy autora co nabídnout, ovšem je nutné je vhodně interpretovat tak, aby byly pro další generace lehce uchopitelné: „Já si myslím, že všechno co tu v minulosti bylo a bylo dobré, má člověku jistým způsobem co nabídnout. Bohužel dnešní konzument má velice krátkou paměť a je neustále zahlcován informacemi, takže je třeba stále dokola připomínat stěžejní myšlenky.“ J. Svěcený se v rámci uchovávání odkazů věnuje mj. Nadaci Mistra Jaroslava Kociana, aby dílo tohoto geniálního houslisty nebylo nikdy zapomenuto.

J. Svěcený jako nezávislý umělec

J. Svěcený měl na výběr ze dvou úhlů pohledu, prostřednictvím kterých se mohl dívat na svět očima interpreta vážné hudby. Vybral si ten, který mu umožňuje být na volné noze a pracovat na vlastních projektech: „Nejsem dotovaný umělec a na živobytí si musím vydělat sám. Hudbu jsem pojal po svém a snažím o to jediné na čem mi záleží, aby se moje muzika líbila a dělala lidem radost.“ Umělec prý nikdy neměl nic proti ostatním hudebním žánrům, přesto zaujímá názor, že jednoduchá a repetitivní hudba člověka pouze „oblbuje“.

Více se dozvíte v přiloženém audiozáznamu, který je umístěn na začátku článku...

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Z Frenštátu do pohádky. Stačí věřit na dobré konce.

Veronika Sedláčková, moderátorka ČRo Plus

Pohádka o Raškovi

Pohádka o Raškovi

Koupit

Jiří Raška vyhrál na olympijských hrách v Grenoblu 1968 zlatou olympijskou medaili. Spisovatel Ota Pavel úspěch popsal v nezapomenutelné Pohádce o Raškovi. Čte Oldřich Kaiser