SERIÁL

Jaroslav Havlíček: Neviditelný

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jaroslav Havlíček: Neviditelný

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

S vidinou společenského vzestupu se přiženil do bohaté rodiny zatížené rodovým psychickým prokletím. Příběh ctižádostivého racionalisty poslouchejte do neděle 26. května.

Jen málo českých spisovatelů dokázalo dát svým příběhům tak hutnou a působivou atmosféru jako Jaroslav Havlíček, nejvýznamnější představitel tuzemského psychologického románu 20. století. Právě pro znepokojivý spodní proud, kterým autor podemílá životy postav, se dodnes od jejich osudů nedovedeme odtrhnout.

Kupujte na Radioteka.cz

Jaroslav Havlíček: Neviditelný

Platí to beze zbytku i pro román Neviditelný, v němž Havlíček rozehrál velmi osobitou variaci příběhu vzestupu a pádu ambiciózního selfmademana. Inženýr chemie Petr Švajcar se, tak jako mnoho mladých mužů před ním, touží povznést nad poměry, ze kterých vzešel. Pro uskutečnění svého životního plánu se rozhodne výhodně se oženit.

Jako bytostný racionalista odmítá přikládat váhu zjištění, že jeho bohatá snoubenka pochází z rodiny zatížené psychickou poruchou. S postupujícími událostmi však opakovaně shledává, jak se jeho plány hroutí. Jako by marně vzdoroval neviditelné, ničivé síle, pro kterou ve svém rozumovém světě jen obtížně nachází jméno, natož vysvětlení.

Účinkují: Petr Lněnička, Klára Suchá, Jaromír Meduna, Libuše Švormová, Eliška Zbranková, Jan Vondráček, Igor Bareš a  Ondřej Brousek
Napsaly: Marie Nováková a Renata Venclová
Režie: Lukáš Hlavica
Hudebně-zvuková realizace: Filip Veret
Premiéra: 30. 12. 2018

Spustit audio