Jaroslav Dušek: Rytmy, ve kterých žijeme, jsou úplně mimo ty kosmické

31. prosinec 2020

Každý slavíme konec roku různě. Herec v to má jasno. „Vždycky jsem 1. ledna vlezl do Sázavy. To je pro mě Silvestr. Jinak to považuju za nesmysl,“ prohlašuje rozhodně.

„Tyhle rytmy, ve kterých žijeme, jsou úplně mimo těch kosmických. Mně se víc líbí slunovraty, přijdou mi logičtější. Ale tohle je takové legrační. Máme to v kalendáři, tak to slavíme,“ krčí rameny Jaroslav Dušek.

„Pro mě byl Silvestr od dětství vždycky na chatě na Sázavě s rodiči a prarodiči. A že děláme půlnoční oheň, a když jede po půlnoci kolem vlak, tak na nás houká. Takhle to pro mě zůstalo,“ vzpomíná.

Otužování, cesta ke zdraví

Když je na Sázavě, leze do vody dodnes. „Otužování je dnes trend, ale já to předběhl,“ usmívá se spokojeně. „Všude je dnes plno lidí, koupou se v řekách, rybníkách… Je to skvělý. To je jedna z alternativ, aby mohli být zdraví. A nepotřebují k tomu žádné podpůrné prostředky kromě svého dechu. Mám rád všechno, co posiluje naši vnitřní sílu a připomíná nám dokonalost našeho stvoření,“ uzavírá známý herec.

Spí včely nebo delfíni? Co ho naučil jeho pes? Co všechno pomáhá k pevnému zdraví? Jak je to s lotosem? Jsou kolem Silvestra klišé, o kterých by se dalo polemizovat?

autoři: Tereza Kostková , eh

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.