Jarek a Amadeus. O oceněnovaném dokumentu s Jiřím Vondrákem

1. únor 2015
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jiří Vondrák a Ondřej Suchý před Nostalgickou myší (muzeem)

Písničkář Jarek Nohavica při práci na přebásnění libreta Mozartovy opery Cosi fan tutte? Televizní dokumentarista Jiří Vondrák získal u nás i v zahraniční řadu ocenění.

Jiří Vondrák je muž mnoha profesí. Skladatel, textař, zpěvák, kytarista, spisovatel knížek pro dospělé i pro děti, dramatik, producent a v neposlední řadě významný televizní dokumentarista.

Vedle veselých vzpomínek na své dětství a školní léta prozradil v Nostagickém muzeu i to, z jakého důvodu si jednoho dne změnil své původní příjmení Vondráček na Vondráka. Vzpomínal i na svá nezapomenutelná setkání s legendárními osobnostmi, jako byli Bulat Okudžava, Gilbert Bécaud, Hughes Aufray.

O zpívajícím básníkovi Okudžavovi napsal i knihu Bulat Okudžava – Od Nohavici k Provázku, natočil film a v 90. letech zorganizoval jeho dva slavné koncerty v Praze a Brně. poutalo ho s ním letité přátelství.

Ve vlastním písničkářském programu má proto i řadu jeho přeložených písní. Dvě z nich také vedle dalších zazněly.

Záznam pořadu naleznete v iRadiu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.