Jana Štěpánková: Nejsem nafrněná, jen se nerada přátelím

3. listopad 2018
Jana Štěpánková

„Udržuji si odstup a někdo by si mohl myslet, že jsem nafrněná, ale to opravdu nejsem. Jen se nerada takzvaně přátelím,“ říká herečka Jana Štěpánková.

Rodiče se rozvedli, když jí bylo šest let. „Nijak jsem to nepocítila, jen mi bylo ze začátku divné, že nebydlí spolu,“ vzpomíná.

Nenávist Miloše Nedbala

Všechny zásadní věci jejího života se prý odehrály v počátcích studia herectví, kde bojovala s nenávistí profesora Miloše Nedbala a u této profese zůstala jen díky Otomaru Krejčovi, který se jí zastal. „Když jsem nastoupila do angažmá v Pardubicích, zjistila jsem, že ač jsem z herecké rodiny, o herectví nevím nic,“ svěřuje se slavná herečka.

Když odešla z Pardubic do libeňského divadla S. K. Neumanna, netušila, že jde do komunistického divadla, nicméně našla si zde přátele jako Eduarda Cupáka, Zdeňka Ornesta a také svého pozdějšího manžela Jaroslava Dudka.

Syn je počítačový expert

Nejkrásnější herecké období zažila v Divadle na Vinohradech, kde zpočátku cítila velkou zodpovědnost vůči svým rodičům, kteří zde oba kdysi hráli. Na této scéně vydržela od roku 1972 do roku 2000.

Její syn Jan je počítačový expert, takže absolutně nezapadá do hereckého klanu Štěpánků. Ačkoliv Jana Štěpánková po mateřství původně netoužila, dnes je za něj ráda a radost jí dělají i dvě vnučky, momentálně studentky medicíny a chemie.

Jana Štěpánková

Spustit audio
autoři: Jitka Novotná, Filip Lukeš