Jan Zábrana a Josef Škvorecký: Vražda pro štěstí

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jan Zábrana a Josef Škvorecký: Vražda pro štěstí

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Detektivka plná překvapivých zvratů a vtipných odhalení vás zavede do světa pražské prvorepublikové smetánky i mezi hospodské povaleče a zlodějíčky. Čte Martin Preiss.

Čte: Martin Preiss
Připravila: Marina Feltlová
Dramaturgie: Marina Feltlová
Zvuk: Tomáš Pernický
Hudba: Miroslav Tóth
Režie: Aleš Vrzák
Premiéra: 24. 8. 2020

Výsledek spolupráce dvou mimořádných českých autorů Jana Zábrany a Josefa Škvoreckého. Příběh psaný s lehkostí, humorem a důmyslnou zápletkou vyšel v roce 1962, ale je zasazen do období 30. let 20. století.

Ústřední postavou je doktor Jaroslav Pivoňka, soukromé očko v detektivní kanceláři Ostrozrak, který je pověřen vyšetřováním vraždy svého blízkého přítele, šéfredaktora literárního časopisu Osvobozená lyra. Jde o svérázný plátek otiskující pouze díla těch, kdo si za to zaplatí.

V pátrání a odhalování souvislostí Pivoňkovi na způsob doktora Watsona pomáhá jeho milá Boženka. Na rozdíl od vystudovaného filozofa je dívkou prostou, leč přirozeně inteligentní. Svým selským rozumem a ženským instinktem mnohdy přijde na to, co její vzdělaný přítel pomocí logiky a intelektu nedokáže rozluštit.

Krimi i parodie

Román Vražda pro štěstí Jana Zábrany a Josefa Škvoreckého pro posluchače Dvojky načetl Martin Preiss

Pátrání po vrahovi vás zavede mezi představitele nejrůznějších společenských vrstev. Od pražské smetánky, bohatých průmyslníků a podnikatelů, přes pseudoliteráty až po hospodské povaleče, zlodějíčky a gangstery.

Kromě linie detektivní je v románu silně zastoupena i rovina parodistická. Mnohé z postav jsou úsměvnými karikaturami. A hlavně zástupci literárních kruhů, oběma autorům tak dobře známých, jsou vykresleni se značnou dávkou ironie.

Škvorecký a Zábrana spáchali žertík

Román protkaný napětím, silnou atmosférou a jazzovými motivy je i kuriózní historkou, jak v někdejším Československu v ohromných nákladech vycházel zakázaný autor. Tou dobou samozřejmě jen s autorským podpisem Jana Zábrany.

Vymýšlení fabule u detektivky se dost podobá vědeckým experimentům. Stanovíte si pracovní tezi, jdete úspěšně podle ní, a najednou: Bum! Dál to nejde. Museli jsme se po každém krachu logiky vrátit na začátek a najít jinou cestu.
Josef Škvorecký o společné práci s Janem Zábranou

Jak se po smrti básníka ukázalo, o tom, že je spoluautorem detektivek Josef Škvorecký nevěděla ani Zábranova žena Marie. Přesvědčila ji až do třetího dílu detektivní série (Vražda v zastoupení) zapracovaná tajenka.

První písmena každé nové kapitoly tvoří latinský nápis Škvorecký et Zábrana fecerunt ioculum, tedy Škvorecký a Zábrana spáchali žertík.

Jan Zábrana

Oba autoři prý společně vymýšleli děj, zápletku, řešení a vyrobili si k tomu detailní osnovu. Škvorecký poté text sepsal, Zábrana ho redigoval a zároveň přidával i různé básně, jejichž témata byla součástí příběhu.

Kdo byl Jan Zábrana?

Básník, prozaik a překladatel Jan Zábrana měl pro žánr detektivky slabost. Překládal Agathu Christie, sira Arthura Conana Doyla či Eda McBaina, sestavil antologii z anglické a americké detektivní povídky pod názvem 15 pátračů.

S Josefem Škvoreckým napsal tři detektivní příběhy, které se odehrávají v prvorepublikovém Československu – Vražda pro štěstí (1962), Vražda se zárukou (1964) a Vražda v zastoupení (1967).

I v dalších dílech detektivní trilogie se setkáváme s  odkazy na společenské a politické poměry Československa 30. let 20. století a období protektorátu, vykreslené s nadsázkou a humorem.

V roce 2000 se všechny tři příběhy dočkaly televizního zpracování v podobě šestidílného seriálu Případy detektivní kanceláře Ostrozrak. V režii Karla Smyczka se v hlavních rolích představili Ondřej Vetchý a Barbora Srncová.

Co poslouchat při běhu nebo jako kulisu v práci? Poslouchejte živě ve vysílání Českého rozhlasu Dvojky anebo ještě týden po odvysílání zdarma na jejím webu. Stránka Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout. Některé tituly můžete najít ke stažení na webu Radioteka.cz. Další audioknihy zdarma najdete i jako podcast na portálu mujRozhlas.

autoři: Tvůrčí skupina Drama a literatura , Marina Feltlová
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...