Jan Vávra: Nacionalismus není dobrý rádce

7. leden 2024

Skutečně odpovědně posoudit, zda je pro českou ekonomiku výhodnější zařadit se do eurozóny, nebo si zachovat vlastní měnu, mohou jen ekonomové, kteří mají správná data. Ostatně ekonomie je pokládána za exaktní vědu.

Většina populace tuto otázku schopna fundovaně posoudit není, což platí i o většině politiků, kteří – jak již se mnohokrát potvrdilo – ekonomii většinou příliš nerozumí, což o této vládě platí dvojnásob. Přesto se u nás zažilo, že otázka přijetí eura je otázkou politickou, tedy že rozhodující roli mají hrát jiné argumenty než ty odborné.

Naše debata – pokud se vůbec dá nazvat debatou – o přijetí, nebo nepřijetí eura je proto silně ideologická, prošpikovaná řadou fake news a především – místo argumentů se hraje na národní sentiment.

Čtěte také

K přijetí eura jsme se sice zavázali v přístupové smlouvě, ovšem někteří politici  v čele s Václavem Klausem  i ekonomové kopírující jeho názory, začali tvrdit, že euro všechno zdraží a brzy zkrachuje, což ještě zesílilo během řecké úvěrové krize v roce 2009.

Tehdy vznikla i dodnes oblíbená teorie o tom, že bychom jako členové eurozóny museli platit dluhy někoho jiného, což se také ukázalo jako nesmysl. Na většinu veřejnosti to ovšem zapůsobilo, z eura se stalo spíše sprosté slovo a donedávna se k němu žádný politik nechtěl veřejně přihlásit.

Důvody?

Odpůrci eura nikdy přesvědčivě nevysvětlili, proč euro výhodné není, většinou jen opakují fráze o národní suverenitě a samostatnosti. V situaci, kdy jsme jako průmyslová a exportní ekonomika provázaní s eurozónou a naše hospodářství je závislé na tom německém, kde se platí eurem, nemá tato argumentace s racionálním uvažováním mnoho společného.

Minimálně energetická krize způsobená válkou na Ukrajině nás již mohla poučit, že národní vlády v dnešním globalizovaném světě nemají dost možností na ovlivňování vývoje ekonomických procesů, a je tedy výhodnější být součástí silnějších celků. Ovšem vyvolávat nacionální nálady je snadnější než racionálně diskutovat.

Proto odpůrce eura i přímé demokracie Václav Klaus volá po referendu, ačkoli jsme již jednou v referendu rozhodli. Politici se dovolávají veřejného mínění, které předtím voláním po národní suverenitě sami ovlivnili.

Začarovaný kruh

Jde o začarovaný kruh vzájemného působení politiky na veřejné mínění a naopak, který bez odvahy aspoň na jedné straně nelze přerušit. Buďme tedy vděční prezidentovi republiky, že toto národovecké perpetuum mobile dokázal přetnout.

Jan Vávra

Ať již je za výkřiky o koruně jako základu národní suverenity snaha některých politiků udržet si co nejvíce pravomocí v ekonomické sféře, nebo  jak upozornila Lída Rakušanová  za odmítáním eura mohlo být i množství dosud nevypraných peněz českých ekonomických elit, občanská společnost by měla trvat na racionální debatě zbavené nacionálních emocí.

Pokud je naším zájmem prosperita a stabilita, tak v dnešním propojeném a zároveň krajně nejistém světě není nacionalismus dobrý rádce. A v ekonomických otázkách už vůbec ne.

Nakonec se ukazuje, že přímo volený prezident, který není závislý na parlamentu a politických stranách, může být – pokud má rozum a je odpovědný  i velice užitečný. Teď bude ale záviset na vládních politicích, aby Pavlovu rukavici zvedli a otevřeli racionální debatu zbavenou nacionálního blouznění.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

autor: Jan Vávra
Spustit audio