Jan Petránek: Co by Rusko získalo vpádem do východní Evropy?

31. květen 2016

USA a NATO spustily v Rumunsku protiraketový štít. Rusko hrozí protiopatřením. Přitom už teď má prý na východní hranici aliance více než malé množství vojáků. Nestane se Evropa bitevním polem dvou mocností? A co čtvrtý hráč v pozadí?

Budování amerického protiraketového štítu v Evropě považuje Vladimir Putin za porušení odzbrojovacích dohod. „To je pořád ta stará velmocenská hra, která bude pokračovat stále, dokud bude Evropská unie v rozpacích, jak vytvořit svoje síly,“ říká Jan Petránek.

Dokazují to prý i debaty mezi Hillary Clintonovou a Donaldem Trumpem. „Trump říká: Jestli se nebude moct Evropa postavit na vlastní nohy, my bychom se měli starat sami o sebe. Evropa neodpovídá požadavkům na svoje vlastní bezpečnostní zajištění.“

Rusové u východních hranic NATO

Podle dvou vysoce postavených generálů NATO mají prý Rusové u východních hranic aliance tolik vojáků a techniky, že by se pracně budované jednotky rychlé reakce ani nestihly přemístit. „Co by Rusko získalo vpádem do východní Evropy?“ ptá se ale Petránek.

„Jestli dobudete, musíte to nějak zajistit. K tomu Rusové nemají nejmenší šanci. A v tom případě by bylo naivní si myslet, že Rusové jsou tak strategicky slabomyslní, aby podnikli útok, jako když dám šach a přijdu o všecky figury.“

Skutečný nepřítel není Rusko

Proč ale Litva a Lotyšsko žádaly už dříve o vyslání jednotek NATO? „Řekl bych, že je to politický motiv. A nezapomeňte, kým byl inspirovaný! Jako první tam přišel Dick Cheney, člověk, který je naprosto nekontrolovatelný a který v samotných USA má pověst draka. Jde vyloženě o politiku zatlačování Ruska.“

„To je ovšem stará receptura, jak provádět velmocenské hry. Domnívám se, že i během další generace budeme svědky toho, kdo chce mít navrch nad tím druhým. To je přece jenom hra Východ–Západ. Mnohem důležitější ale bude hlídat ne Rusko, ale Čínu,“ uzavírá Jan Petránek.

Poslechněte si ze záznamu v Archivu pořadů.

autoři: Jan Petránek , zis , rota
Spustit audio