Jan Kubáček: Doufám, že se Britové zase vrátí „domů“. Česko by mělo přestat bouchat dveřmi
Británie už není členskou zemí Evropské unie. Někteří slaví, jiní se budoucnosti obávají. „Teď nás čeká rozvod, a kdo jím někdy procházel, potvrdí, že je to nejbolestivější etapa,“ myslí si politolog.
„Začne lítý boj o detaily. Obě strany budou chtít ukázat svaly, ale doufám, že si nakonec uvědomí, že se navzájem potřebují a že je v jejich zájmu mít mezi sebou dobré vztahy,“ uvažuje politolog Jan Kubáček.
„Britové nám budou chybět, protože mnohé věci viděli velmi podobně a početností byli nesmírně silným spojencem. Chybět nám budou strategicky, symbolicky, i pokud jde o témata,“ říká v pořadu Jak to vidí...
Silná slova, vstřícné činy
Jako první se bude podle Kubáčka samozřejmě řešit ekonomika. Česko coby silně proexportně orientovaná země vyváží skrze Británii do anglo-amerického světa. Spojené království je pro ně tedy v tomto ohledu velmi důležité.
Čtěte také
Ani EU ani Velká Británie teď naštěstí před sebou nemají žádné důležité volby. Takže nás nejspíš nečekají vyhrocené „kohoutí zápasy“. Na silácká prohlášení ale asi dojde. „Jsem optimista. Věřím, že velká část už je předjednaná. Politici budou mít velkou vůli se dohodnout.“
Období vyčkávání
Jak bude v přechodném období fungovat vztah mezi EU a Británií? „Do konce roku se nic nemění. Pouze Británie už nebude posílat peníze do společného rozpočtu a nehlasuje. Nemá v EU své zástupce ani úředníky. Jinak všechna pravidla fungují zatím dál jen s mírnými modifikacemi.“
„Česko si jako jedna z prvních zemí dohodlo stejné podmínky s Brity i pro případ, že by došlo k tvrdému brexitu. Pro domácnosti by se tedy nic měnit nemělo. Ale pro naše politiky je zásadní úkol být rozumní a říkat: Prosím, udržme si dobré vztahy. Protože nikdy není vyloučeno, že se Británie zase vrátí ‚domů‘.“
EU je o kompromisech, trucovat je k ničemu
Kubáček připouští, že v návrat Spojeného království tajně doufá. „Myslím, že přijde tak turbulentní doba a takové výzvy, že stejně pochopíme, že některé věci se musí řešit společně.“
„Britové zjistí, že se ráj na zemi bez Evropské unie nekoná. A my si zase uvědomíme, že je lepší si udělat pořádek doma, než si neustále říkat, že vždycky můžeme bouchnout dveřmi.“
Čtěte také
Trucovitý přístup Česka k jeho evropským závazkům je podle něj zbytečný. „Evropská unie je prostě klub a v klubu v ideálním případě vezmou polovinu vašeho chování a druhou polovinu musíte nechat na rohožce před domem, dle přání hostitele.“
Česko by si podle něj mělo vzít příklad z Nizozemí nebo Dánska, které jsou velikostně srovnatelné nebo menší, ale dokážou si trpělivě a systematicky vyjednat své. „My volíme tatarský způsob. Buď boucháme dveřmi, nebo jsme naopak příliš submisivní.“
Další témata rozhovoru: za Jaroslavem Kuberou; impeachement na Donalda Trumpa; Trumpův mírový plán pro Blízký východ; soud s obviněnými v případu vraždy Jána Kuciaka.
Související
-
Brexit: Čeští imigranti po dvou letech. Příběhy nejistých Čechů v Británii
Ve Velké Británii žije okolo stovky tisíc emigrantů z ČR. Někdo odchází za penězi, někdo za vidinou lepšího života. Jejich budoucnost ovlivnilo referendum o Brexitu. Jak?
-
Jiří Hošek: Britové na brexit nebyli připraveni. Dlouho žili v iluzi
Od referenda o vystoupení Velké Británie z Evropské unie uplynuly už více než dva roky. Podmínky brexitu se ale stále ještě vyjednávají. Jak se bude tato odluka vyvíjet?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.